Logo SBD NH        Stanovy VI

Úvodní stránka
Nahoru

 

Obsah

 

bullet

Část VI

bullet

Orgány družstva (čl. 64 až 96)

bullet

čl. 74 Shromáždění delegátů

bullet

čl. 75 Svolání shromáždění delegátů

bullet

čl. 75a Jednání shromáždění delegátů

bullet

čl. 76 Náhradní shromáždění delegátů

bullet

čl. 77 Neplatnost usnesení shromáždění delegátů

bullet

čl. 78 Představenstvo

bullet

čl. 81 Předseda družstva

bullet

čl. 82 Organizování práce představenstva

bullet

čl. 83 Rozhodování o bytových otázkách

bullet

čl. 84 Řízení běžné činnosti družstva

bullet

čl. 85 Kontrolní komise

bullet

čl. 88 Samospráva

bullet

čl. 89 Členská schůze samosprávy

bullet

čl. 93 Výbor samosprávy

bullet

čl. 96 Pomocné orgány

 

 

Část VI

Orgány družstva

Čl. 64

Orgány družstva jsou:

a) shromáždění delegátů,
b) představenstvo,
c) kontrolní komise,
d) předseda družstva,
e) členská schůze samosprávy,
f) výbor samosprávy.

Čl. 65

Do orgánů družstva, s výjimkou členské schůze samosprávy, mohou být voleni jen členové družstva starší 18 let a zástupci právnických osob, které jsou členy družstva.

Čl. 66

1) Orgány družstva mohou jednat jen o záležitostech, které podle stanov družstva a zákona spadají do jejich působnosti.
2) Kolektivní orgány družstva rozhodují na základě řádného svolání všech členů orgánů.
3) Kolektivní orgány družstva jsou způsobilé se usnášet, jen je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů, pokud stanovy neurčují jinak. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina přítomných, pokud stanovy a zákon neurčují jinak.

Čl. 67

1) Funkční období členů orgánů družstva činí pět let. Funkční období členů voleného orgánu končí  všem jeho členům stejně; to platí i pro delegáty.
2) Členové orgánu družstva mohou být voleni opětovně.

Čl. 68

1) Členové orgánu družstva jsou povinni vykonávat své funkce svědomitě, plnit svěřené úkoly a dodržovat obecně závazné právní předpisy a stanovy. Pokud při výkonu funkce způsobí družstvu škodu, odpovídají za ni v rozsahu stanoveném zákonem.
2) Nároky družstva z odpovědnosti členů orgánů družstva za škodu uplatňuje představenstvo. Vůči členům představenstva uplatňuje nároky družstva kontrolní komise prostřednictvím jí určeného člena.
3) Tyto nároky družstva mohou být uplatněny u soudu jen s předchozím souhlasem shromáždění delegátů. Shromáždění delegátů může schválit i smír v této věci.

Čl. 69

1) Neplní-li člen voleného orgánu řádně svoji funkci, může jej před uplynutím funkčního období odvolat orgán, který jej zvolil a povolat dnem účinnosti odvolání náhradníka podle stanoveného pořadí.
2) Člen družstva, který je do své funkce zvolen, může s funkce odstoupit, je však povinen to oznámit orgánu, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy odstoupení projednal orgán, jehož je členem. Příslušný orgán musí projednat odstoupení na svém nejbližším zasedání poté, kdy se o odstoupení dozvěděl, nejdéle však do tří měsíců. Po marném uplynutí této lhůty se odstoupení pokládá za projednané.
3) Zvolení náhradníci orgánů členů družstva nastupují na místo odstoupivšího člena dnem účinností odstoupení podle stanoveného pořadí.
4) Není-li náhradník zvolen, může představenstvo nebo kontrolní komise, pokud jejich počet členů neklesl pod polovinu jmenovat náhradní členy do příštího shromáždění delegátů. Náhradní člen má práva a povinnosti řádného člena.
5) Ustanovení odst. 2, 3, 4 platí i v případě, že členství v orgánu zanikne smrtí.
6) Členům orgánů družstva může být za výkon funkce přiznána odměna podle zásad stanovených shromážděním delegátů.

Čl. 70

1) Funkce člena představenstva a člena kontrolní komise jsou vzájemně neslučitelné.
2) Členové představenstva a kontrolní komise družstva, prokuristé a ředitel nesmějí být podnikateli ani členy statutárních a dozorčích orgánů právnických osob s obdobným předmětem činnosti.

Čl. 71

1) Každému členu družstva i každému členu orgánu družstva náleží jeden hlas.
2) V orgánech družstva se hlasuje veřejně. V jednotlivých případech se může jednající orgán usnést na hlasování tajném.

Čl. 72

1) Orgány družstva jednají o záležitostech, které byly uvedeny ve schváleném pořadu jednání, popř. o záležitostech, o jejichž projednání se orgán dodatečně usnesl.
2) Jednání orgánů spočívá v přednesení podnětu k jednání, v rozpravě a zpravidla je zakončeno usnesením. Jednání je třeba vést tak, aby byl zajištěn skutečný stav věci.

Čl. 73

1) O průběhu jednání všech orgánů družstva se pořizuje zápis, který musí obsahovat:
a) datum a místo jednání schůze,
b) přijatá usnesení,
c) výsledky hlasování,
d) nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.
2) Přílohu zápisu tvoří seznam účastníků jednání, pozvánka na jednání a podklady, které byly přiloženy k projednávaným bodům.
3) Každý člen má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k prohlédnutí.
4) Podrobnosti o postupu orgánů družstva při volbách a odvolání, o jednání, rozhodování a ověřování zápisu upravuje jednací řád, který schvaluje shromáždění delegátů.

Čl. 74
Shromáždění delegátů

1) Shromáždění delegátů je nejvyšším orgánem družstva, kde uplatňují členové své právo řídit záležitosti družstva, kontrolovat činnost družstva a jeho orgánů. Shromáždění delegátů plní v plném rozsahu působnost členské schůze.
2) Do působnosti shromáždění delegátů patří:
a) měnit stanovy, nedochází-li k jejich změně na základě jiné právní skutečnosti,
b) volit a odvolávat členy a náhradníky členů představenstva a kontrolní komise, ledaže jiný právní předpis stanoví, že jednoho nebo více členů kontrolní komise volí zaměstnanci družstva,
c) určovat výši odměny představenstva, kontrolní komise a členů jiných orgánů družstva zřízených stanovami, pokud je oprávněno podle stanov tyto orgány nebo jejich členy volit a odvolávat,
d) schvalovat řádnou, mimořádnou nebo konsolidovanou účetní závěrku, popřípadě mezitímní účetní závěrku,
e) schvalovat smlouvu o výkonu funkce uzavíranou s členem představenstva a členem kontrolní komise,
f) rozhodovat o námitkách člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení,
g) rozhodovat o rozdělení zisku nebo úhradě ztráty,
h) rozhodovat o uhrazovací povinnosti,
i) rozhodovat o použití rezervního fondu,
j) rozhodovat o vydání dluhopisů,
k) schvalovat převod nebo zastavení závodu nebo takové jeho části, která by znamenala podstatnou změnu dosavadní struktury závodu nebo podstatnou změnu v předmětu podnikání nebo činnosti družstva,
l) rozhodovat o přeměně družstva,
m) schvalovat smlouvu o tichém společenství a její změnu a zrušení,
n) schvalovat smlouvu o dalším členském vkladu a její změnu a zrušení,
o) rozhodovat o zrušení družstva s likvidací,
p) volit a odvolávat likvidátora a rozhodovat o jeho odměně,
q) schvalovat zprávu likvidátora o naložení s likvidačním zůstatkem,
r) rozhodovat o dalších otázkách, které zákon nebo stanovy svěřují do jeho působnosti.
3) Shromáždění delegátů si může vyhradit do své působnosti rozhodování i o dalších otázkách, které tento zákon ani stanovy do její působnosti nesvěřují; to neplatí, jestliže se jedná o záležitosti svěřené zákonem do působnosti představenstva nebo kontrolní komise družstva.
4) Jestliže si shromáždění delegátů vyhradí rozhodování o určité záležitosti do své působnosti, nemůže být o této záležitosti rozhodováno na témže shromáždění delegátů, na kterém si shromáždění delegátů rozhodování o určité záležitosti vyhradilo, ledaže jsou na shromáždění delegátů přítomni všichni delegáti a všichni souhlasí s tím, že se bude tato věc projednávat na tomto shromáždění delegátů.
5) Jestliže má být přijato usnesení shromáždění delegátů o některé ze záležitostí, uvedených v odstavci 2) písm. h), j), l), o), je shromáždění delegátů schopno se usnášet, pokud jsou přítomni delegáti, kteří zastupují alespoň dvě třetiny členů družstva, a usnesení musí být přijato delegáty, kteří zastupují alespoň dvě třetiny členů zastoupených na shromáždění.

Čl. 75
Svolání shromáždění delegátů

1) Jednání shromáždění delegátů družstva svolává představenstvo podle potřeby, nejméně jednou ročně.
2) Představenstvo svolá shromáždění delegátů, jestliže jej o to požádala kontrolní komise nebo 10% zvolených delegátů.
3) Na žádost orgánu nebo delegátů oprávněných požadovat svolání shromáždění delegátů zařadí představenstvo jimi určenou záležitost do programu jednání shromáždění delegátů. Jestliže je tato žádost doručena až po odeslání pozvánky, informuje o tom představenstvo delegáty přítomné na svolaném shromáždění delegátů. Program shromáždění delegátů nelze po odeslání pozvánek delegátům měnit.
4) Jestliže má shromáždění delegátů rozhodnout o otázce, která se přímo dotýká oprávněných zájmů člena, zejména má-li být rozhodováno o námitkách člena proti rozhodnutí o jeho vyloučení, pozve se tento člen na shromáždění delegátů písemnou pozvánkou zaslanou mu na adresu bydliště nebo sídla uvedenou v seznamu členů; tento člen má právo zúčastnit se shromáždění delegátů v části, která se ho týká. Požádá-li tento člen o slovo před hlasováním delegátů v záležitosti, která se ho týká, umožní se mu vyjádřit se, zejména se mu umožní obrana proti návrhu na zamítnutí námitek a potvrzení rozhodnutí o vyloučení.
5) Představenstvo oznámí svolání shromáždění delegátů písemnou pozvánkou zaslanou všem delegátům na adresu bydliště delegáta, uvedenou v seznamu delegátů ve lhůtě 20 dnů před konáním shromáždění a uveřejní pozvánku na informační desce družstva.
Pozvánka obsahuje alespoň:
a) firmu a sídlo družstva,
b) místo a dobu zahájení shromáždění delegátů,
c) označení, zda se svolává shromáždění delegátů nebo náhradní shromáždění delegátů,
d) program shromáždění delegátů.
  K pozvánce se přikládají veškeré podklady k jednotlivým záležitostem programu shromáždění delegátů. Družstvo informuje své členy o možnosti seznámit se se všemi podklady k jednotlivým záležitostem programu shromáždění delegátů.
6) Na shromáždění delegátů musí být pozváni všichni zvoleni delegáti. Členové představenstva a kontrolní komise se shromáždění delegátů účastní z titulu své funkce.
7) Při hlasování má každý delegát jeden hlas.

Čl. 75a
Jednání shromáždění delegátů

1) Každý člen má právo na vydání kopie zápisu o průběhu shromáždění delegátů, všech jeho příloh a podkladů poskytnutých delegátům. Člen je povinen uhradit družstvu účelně vynaložené náklady spojené s jejím pořízením.
2) Výsledky jednání a všechna přijatá usnesení v úplném znění uveřejní představenstvo bez zbytečného odkladu oznámením vyvěšením nejméně po dobu 60 dnů ode dne konání shromáždění delegátů na informační desce družstva.

Čl. 76
Náhradní shromáždění delegátů

Není-li shromáždění delegátů schopno se usnášet, svolá ten, kdo svolal původní shromáždění delegátů, je-li to stále potřebné, bez zbytečného odkladu, náhradní shromáždění delegátů se stejným programem, a to stejným způsobem jako původní shromáždění delegátů a samostatnou pozvánkou. Náhradní shromáždění delegátů je schopné se usnášet, je-li přítomno alespoň 10 % všech zvolených delegátů.

Čl. 77
Neplatnost usnesení shromáždění delegátů

1) Každý delegát, likvidátor, člen představenstva nebo člen kontrolní komise se může dovolávat neplatnosti usnesení shromáždění delegátů podle ustanovení občanského zákoníku, upravujících neplatnost usnesení členské schůze pro rozpor s právními předpisy nebo stanovami.
2) Nebylo-li právo podle odstavce 1 uplatněno v zákonné lhůtě, případně nebylo-li návrhu na vyslovení neplatnosti vyhověno, nelze platnost usnesení shromáždění delegátů již přezkoumávat, ledaže jiný právní předpis stanoví jinak.
3) Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí.

Čl. 78
Představenstvo

1) Představenstvo je výkonným a statutárním orgánem družstva, řídí činnost družstva a rozhoduje o všech záležitostech, pokud nejsou zákonem, stanovami nebo rozhodnutím shromáždění delegátů vyhrazeny jinému orgánu. Za svou činnost odpovídá shromáždění delegátů družstva.
2) Představenstvo plní usnesení shromáždění delegátů, pravidelně mu podává zprávy o své činnosti a o činnosti družstva, svolává a připravuje jeho jednání.
3) Představenstvo má 9 členů. Členem představenstva nemůže být člen jiné právnické osoby s obdobným předmětem činnosti, jaké má družstvo.
4) Představenstvo se volí z členů družstva tak, aby členové představenstva nebyli mezi sebou nebo se členy kontrolní komise manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci.
5) Představenstvo volí ze svých členů předsedu družstva (představenstva), dále jen "předseda" - popř. místopředsedu (místopředsedy).
6) Představenstvo se schází podle potřeby, zpravidla jednou za měsíc. Musí se sejít do 10 dnů od doručení podnětu kontrolní komise, jestliže na její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků.
7) Představenstvo rozhoduje o rozsahu příslušenství družstevního bytu (nebytového prostoru).
8) V případě smrti člena představenstva, odstoupení z funkce, odvolání nebo jiného ukončení jeho funkce zvolí nejbližší shromáždění delegátů nového člena představenstva. Nebude-li z důvodu uvedeného ve větě první představenstvo schopno plnit své funkce, jmenuje chybějící členy soud na návrh osoby, která na tom osvědčí právní zájem, a to až na dobu, než bude řádně zvolen chybějící člen nebo členové; jinak může soud i bez návrhu družstvo zrušit a nařídit jeho likvidaci.
9) Představenstvo, jehož počet neklesl pod polovinu, může jmenovat náhradní členy do příštího shromáždění delegátů.

Čl. 79

1) Představenstvo je oprávněno jednat jménem družstva navenek ve všech věcech. Jménem představenstva jedná předseda a v době jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění místopředseda nebo jiný člen představenstva v pořadí stanoveném představenstvem.
2) Právní úkony představenstva, pro které je předepsaná písemná forma, podepisuje za družstvo předseda (popřípadě místopředseda) a další člen představenstva.
3) Členové nebo pracovníci družstva jsou oprávněni činit jménem družstva právní úkony nutné ke splnění uložených pracovních úkolů pouze tehdy, kdy je to stanoveno organizačním řádem nebo je to v obchodním styku obvyklé.
4) Představenstvo může na základě písemné plné moci pověřit zastupováním družstva i jiné občany a organizace.

Čl. 80

1) Schůzi představenstva svolává a řídí předseda (místopředseda), popř. pověřený člen představenstva.
2) Jednotlivé záležitosti předložené k projednání uvádí a odůvodňuje zpravidla ten, kdo je předkládá, přičemž současně předkládá i návrh usnesení.

Čl. 81
Předseda družstva

1) Předseda je orgánem družstva. Jemu přísluší:
a) organizovat a řídit jednání a práci představenstva,
b) rozhodovat o bytových otázkách v rozsahu určeném ve stanovách,
c) řídit běžnou činnost družstva (pokud je pracovníkem družstva).
2) Za výkon funkce odpovídá předseda představenstvu.

Čl. 82
Organizování práce představenstva

V této činnosti předseda družstva:
a) svolává a vede schůze představenstva a navrhuje program jeho jednání,
b) organizuje přípravu schůzí představenstva, rozhoduje o přizvání dalších účastníků jednání,
c) jedná jménem představenstva navenek ve všech věcech družstva,
d) podepisuje s dalším členem představenstva právní úkony, pro které je předepsána písemná forma.

Čl. 83
Rozhodování o bytových otázkách

1) V této činnosti předseda:
a) podle schválených pořadníků v souladu s ustanovením čl. 34 uzavírá smlouvy o nájmu družstevních bytů (nebytových prostor),
b) mimo pořadník uzavírá smlouvy o nájmu bytů určených ke stabilizaci podle uzavřených smluv,
c) v souladu s ustanovením čl. 36 a 37 rozhoduje o změně nebo zrušení rozhodnutí o uzavření smlouvy o nájmu bytu,
d) uzavírá se členy - účastníky svépomocné výstavby družstevních bytů (nebytových prostor) smlouvy o jiném plnění na další členský vklad. Ve spolupráci s výborem samosprávy vyhodnocuje celkové plnění smluv o jiném plnění na další členský vklad jednotlivých členů,
e) rozhoduje o výši nájemného a úhradě za plnění poskytovaná s užíváním bytu (nebytového prostoru),
f) dává souhlas ke smlouvě o podnájmu bytu (části bytu) podle ustanovení čl. 54,
g) dává souhlas k dohodám o výměně bytu podle čl. 55 a 56,
h) uzavírá se členem - nájemcem družstevního bytu (nebytového prostoru) dohodu o zániku nájmu družstevního bytu podle ustanovení čl. 57,
i) uzavírá smlouvy o přenechání družstevního bytu (nebytového prostoru) do nájmu na určitou dobu podle čl. 38,
j) uzavírá smlouvy o nájmu bytu (nebytového prostoru).
2) O žádosti členů rozhoduje předseda nejpozději do třiceti dnů od jejich podání.
3) O své činnosti podle odst. 1 informuje předseda představenstvo.

Čl. 84
Řízení běžné činnosti družstva

1) Běžnou činnost družstva organizuje a řídí ředitel družstva, který je jmenovaný a odvolávaný představenstvem.
2) Vztahy mezi představenstvem a ředitelem v oblasti výkonu pravomocí a kompetencí upravuje organizační řád družstva, schvalovaný jeho představenstvem.

Čl. 85
Kontrolní komise

1) Kontrolní komise je oprávněna kontrolovat veškerou činnost družstva a projednávat stížnosti členů družstva.
2) Kontrolní komise dává písemné stanovisko ke každé účetní závěrce, k návrhu na rozdělení zisku nebo úhradě ztráty družstva a k návrhu na rozhodnutí o uhrazovací povinnosti členů.
3) Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat od představenstva, předsedy nebo ředitele družstva jakékoliv informace o hospodaření družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladu oznámit kontrolní komisi všechny skutečnosti, které mohou mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů.
4) Na zjištěné nedostatky upozorňuje kontrolní komise představenstvo a vyžaduje zjednání nápravy.
5) K jednotlivým úkonům může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise.
6) Pověření členové kontrolní komise se mohou zúčastňovat jednání všech orgánů družstva.

Čl. 86

1) Kontrolní komise má pět členů. Členem kontrolní komise nemůže být člen jiné právnické osoby s obdobným předmětem činnosti, jaké má družstvo.
2) Kontrolní komise se volí z členů družstva tak, aby její členové nebyli mezi sebou nebo se členy představenstva manžely, příbuznými v řadě přímé nebo sourozenci. Členy kontrolní komise nemohou být členové představenstva ani pracovníci družstva.
3) Kontrolní komise volí ze svých členů předsedu a místopředsedu, o způsobu volby rozhoduje komise.
4) Kontrolní komise odpovídá za svou činnost shromáždění delegátů a podává mu zprávy o své činnosti. Na ostatních orgánech družstva je nezávislá.
5) V případě zániku funkce člena kontrolní komise voleného shromážděním delegátů zvolí nejbližší shromáždění delegátů nového člena kontrolní komise.
6) Kontrolní komise, jejíž počet členů neklesl pod polovinu, může jmenovat náhradní členy do příštího shromáždění delegátů.

Čl. 87

1) Kontrolní komise se schází podle potřeby, nejméně jednou za tři měsíce.
2) Schůzi svolává a řídí předseda (místopředseda), popř. pověřený člen kontrolní komise.
3) Podklady pro jednání schůzí, zejména zprávy o vykonaných prověrkách, kontrolách a revizích, jakož i návrhy na opatření, připravují a kontrolní komisi předkládají ve stanovených lhůtách pověření členové komise, kteří také komisi informují o průběhu prověrek a kontrol.

Čl. 88
Samospráva

1) Samospráva je organizační jednotkou družstva. Zřizuje se rozhodnutím představenstva, které stanoví okruh její působnosti.
2) Úkolem samosprávy je aktivizovat členy a umožňovat jim přímou účast na činnosti družstva.
3) Orgány družstva, zajišťující činnost samosprávy, jsou členská schůze a výbor samosprávy.

Čl. 89
Členská schůze samosprávy

1) Členská schůze samosprávy je orgánem družstva, ve kterém členové projednávají záležitosti okruhu působnosti samosprávy a seznamují se s činností a celkovým stavem družstva.
2) Členská schůze samosprávy zejména:
a) rozhoduje o způsobu zajištění úkolů, které ji byly uloženy představenstvem v souladu s hlavními směry činnosti družstva,
b) volí ze svého středu členy výboru samosprávy v počtu tři až sedm,
c) projednává zprávy výboru samosprávy o jeho činnosti,
d) volí delegáty a jejich náhradníky na shromáždění delegátů:
- samosprávy, které mají do 80 členů, volí jednoho delegáta
- samosprávy, které mají 81 a více členů, volí dva delegáty
- samosprávy garáží, které mají do 100 členů, volí jednoho delegáta
- samosprávy garáží, které mají 101 a více členů, volí dva delegáty
- samospráva nebydlících volí jednoho delegáta na 300 členů,
e) projednává zprávy delegátů o výkonu jejich funkce na shromáždění delegátů.
3) Členské schůzi samosprávy členů - účastníků svépomocné výstavby družstevních bytů (nebytových prostor), přísluší pravomoci uvedené v odst. 2 přiměřeně k rozsahu okruhu působnosti samosprávy a kromě toho jí přísluší:
a) pravidelně projednávat zprávy výboru samosprávy o dodržování organizačního řádu svépomocné výstavby a stanovit vhodná opatření v případě jeho porušení,
b) pravidelně projednávat zprávy výboru samosprávy o plnění harmonogramu výstavby, hodnotit přiměřenost čerpání na výstavbu určených finančních zdrojů a činit opatření k odstranění případných nedostatků,
c) projednávat zprávy výboru samosprávy o osobním a věcném plnění členů - účastníků výstavby svépomocí a činit opatření v případech neplnění závazků člena - účastníka výstavby svépomocí, stanovených ve smlouvě o jiném plnění na členský podíl,
d) navrhovat odstoupení od smlouvy o jiném plnění na členský podíl při výstavbě svépomocí v případech, kdy člen - účastník výstavby svépomocí narušuje výstavbu způsobem uvedeným v čl. 19, popřípadě na výzvu předsedy družstva se vyjadřovat k jeho návrhu na taková opatření,
e) projednat zprávu výboru samosprávy o závěrečném vyúčtování stavby, o vyhodnocení osobního i věcného plnění členů - účastníků výstavby svépomocí a o konečné výši členských podílů.

Čl. 90

1) Členskou schůzi samosprávy svolává výbor samosprávy podle potřeby, nejméně však jednou do roka.
2) Členskou schůzi samosprávy členů - účastníků výstavby svépomocí svolává výbor samosprávy rovněž podle potřeby, nejméně však jednou za tři měsíce.
3) Výbor samosprávy musí svolat členskou schůzi samosprávy, požádá-li o to:
a) jedna třetina všech členů samosprávy,
b) představenstvo družstva.
4) Nevyhoví-li výbor samosprávy žádosti podle odst. 3 do jednoho měsíce, je představenstvo oprávněno svolat členskou schůzi samosprávy samo.
5) Členskou schůzi samosprávy řídí předseda nebo pověřený člen výboru samosprávy, v případě, že členskou schůzi samosprávy svolalo představenstvo, řídí ji pověřený člen představenstva.
6) O svolání členské schůze samosprávy a o pořadu jednání musí být členové samosprávy uvědomění nejméně osm dnů před jejím konáním. Písemnou pozvánku může nahradit písemné oznámení vyvěšené na oznamovacích tabulích ve všech domech v okruhu působnosti samosprávy.

Čl. 91

1) Členská schůze samosprávy je způsobilá se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina členů samosprávy.
2) Není-li členská schůze samosprávy schopna se usnášet, svolá výbor samosprávy nebo představenstvo náhradní členskou schůzi tak, aby se konala do 3 týdnů ode dne, kdy se měla konat členská schůze původně svolaná. Náhradní členská schůze musí být svolaná novou pozvánkou s nezměněným pořadem jednání. Pozvánka musí být odeslána nebo zveřejněna nejpozději do 15 dnů ode dne, na který byla svolána původní členská schůze, nejpozději však osm dnů před konáním náhradní členské schůze. Náhradní členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na ustanovení čl. 66, odst. 3) stanov.

Čl. 92

1) Člen se zúčastňuje členské schůze samosprávy, jejíž je členem.
2) Člen družstva je členem té samosprávy, do jejíhož okruhu působnosti patří byt nebo nebytový prostor, jehož je nájemcem nebo vlastníkem. Z tohoto důvodu může být členem i více než jedné samosprávy.
3) Nebydlící členové družstva vytvářejí samostatnou samosprávu.
4) Manželé - společní členové mají při hlasování v dané samosprávě pouze jeden hlas.
5) Člen družstva může být zvolen jako delegát nebo náhradník na shromáždění delegátů pouze v jedné samosprávě.

Čl. 93
Výbor samosprávy

1) Výbor samosprávy je výkonným orgánem samosprávy.
2) Výbor samosprávy zejména:
a) plní úkoly na úseku předmětu družstva v okruhu působnosti samosprávy,
b) sleduje technický stav objektů středisek bytového hospodářství, upozorňuje družstvo na nutnost provedení oprav a údržby,
c) průběžně kontroluje tvorbu a čerpání dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu bytového fondu,
d) seznamuje členskou schůzi samosprávy s výsledky hospodaření jednotlivých středisek bytového hospodářství,
e) navrhuje představenstvu přidělení bytu mimo pořadník v případech uvedených v čl. 34 odst. 5,
f) na výzvu se vyjadřuje ke smlouvám o podnájmu bytu (části bytu),
g) projednává návrhy představenstva na vyloučení člena z družstva a oznamuje mu své stanovisko,
h) informuje představenstvo o činnosti a stavu samosprávy,
i) podává členské schůzi samosprávy zprávy o své činnosti a stavu samosprávy a seznamuje ji s činností a celkovým stavem družstva.
3) Výboru samosprávy členů - účastníků svépomocné výstavby družstevních bytů (nebytových prostorů) přísluší činnosti, uvedené v odst. 2 přiměřeně k rozsahu okruhu působnosti samosprávy a kromě toho výbor samosprávy:
a) zúčastňuje se svými zástupci vypracování harmonogramu výstavby jako součásti projektu organizace výstavby,
b) sleduje plnění harmonogramu výstavby a kvalitu provedených prací a navrhuje družstvu i členské schůzi samosprávy opatření k dodržení stanovené doby výstavby a její kvality,
c) zúčastňuje se svými zástupci vypracování smluv o jiném plnění na členský podíl mezi družstvem a členem - účastníkem výstavby svépomocí,
d) pravidelně odsouhlašuje s vedením stavby evidenci osobního a věcného plnění členů - účastníků výstavby svépomocí, hodnotí rozsah a kvalitu jejich prací a v případě potřeby působí na zvýšení jejich pracovní morálky. O svých zjištěních a opatřeních podává zprávu členské schůzi samosprávy,
e) kontroluje dodržování organizačního řádu svépomocné výstavby a o svých zjištěních podává zprávu členské schůzi samosprávy,
f) vyjadřuje se k žádostem členů - účastníků svépomocné výstavby o stavební úpravu nebo změnu dispozičního řešení anebo o zlepšení vybavenosti jim přidělených družstevních bytů a nebytových prostor a předkládá je představenstvu,
g) zúčastňuje se svými zástupci závěrečného vyúčtování stavby, vyhodnocení celkového osobního i věcného plnění členů - účastníků výstavby svépomocí a stanoví konečné výše členských podílů. O výsledku podává zprávu členské schůzi samosprávy,
h) činnost výboru samosprávy uvedená v bodech a) až e) a v bodě g) se přiměřeně vztahuje i na provádění výstavby základní technické vybavenosti, uskutečňované v souvislosti s výstavbou družstevního domu.

Čl. 94

1) Výbor samosprávy má tři až sedm členů.
2) Výbor samosprávy se volí z členů samosprávy.

Čl. 95

1) Výbor samosprávy volí na ustanovující schůzi ze svého středu předsedu a místopředsedu.
2) Schůze výboru samosprávy svolává předseda podle potřeby, nejméně však jednou za tři měsíce.
3) Schůze výboru samosprávy členů - účastníků výstavby svépomocí svolává jeho předseda, rovněž podle potřeby, nejméně však jednou za měsíc.
4) O svolání výboru samosprávy a o pořadu jednání musí být členové výboru uvědoměni obvyklým způsobem, nejméně tři dny před jeho konáním.
5) Výbor samosprávy může určit, že členská schůze samosprávy se bude konat formou dílčích schůzí samosprávy.
6) Není-li zvolen výbor samosprávy nebo neplní-li své povinnosti, zajišťuje plnění jeho úkolů představenstvo prostřednictvím pověřeného pracovníka.

Čl. 96
Pomocné orgány

1) K zajištění své činnosti mohou orgány družstva vytvářet pomocné orgány, které nemají rozhodovací pravomoc a nemohou nahrazovat orgán, který je ustavil.
2) Úkoly pomocných orgánů určuje orgán, který je zřídil.
3) Členové pomocných orgánů jsou voleni nebo jmenováni orgánem, který je zřídil.
4) Je-li pomocný orgán jmenován, může být jeho členem i nečlen družstva.
5) Členům pomocných orgánů může být za výkon funkce přiznána odměna podle zásad stanovených shromážděním delegátů.

 

 

 

Úvodní stránka ] Nahoru ]

Připomínky, komentáře a dotazy k těmto www stránkám směřujte na: palicova@sbdnh.cz
Copyright © 1999-2017 Stavební bytové družstvo Nová huť
Poslední aktualizace: 26.06.2017