Logo SBD NH        Červen 2000

Úvodní stránka
Nahoru

Obsah

  1. Usnesení SD
  2. Změna stanov Stavebního bytového družstva Nová huť
  3. Novela zákona č. 72/1994 Sb. (Zákon o vlastnictví bytů)
  4. Volby výborů samospráv
  5. Podmínky pro povolování stavební úpravy v bytech SBD NH
  6. Návrh na osvětlení chodeb po jednotlivých patrech infraspínačem osvětlení
  7. Změna v systému plateb za likvidaci a svoz komunálního odpadu

1. Usnesení SD

Dne 25.5.2000 se konalo v kulturním domě Ostrava - Jih shromáždění delegátů Stavebního bytového družstva Nová huť, které přijalo následující usnesení:

shromáždění delegátů SBD NH schvaluje:

1. Roční účetní závěrku za rok 1999
2. Rozdělení hospodářského výsledku za rok 1999,  to je zisku, vytvořeného ve výši 1 665 210,52 Kč takto:
- část vytvořeného zisku ve výši 1 604 279,11 Kč převést do základního fondu bytového hospodářství
- část vytvořeného zisku ve výši 60 931,41 Kč převést do nedělitelného fondu družstva.

Shromáždění delegátů dále schválilo změnu stanov, která je uvedena včetně komentáře v bodě 2 tohoto Zpravodaje.

2. Změna stanov Stavebního bytového družstva Nová huť

Shromáždění delegátů, konané 25. května 2000 přijalo následující změnu stanov:

Čl. 28 Majetkové vypořádání

Stávající text odst. 10) čl. 28 zní:
10)

Vypořádací podíl nabyvatele bytu se stanoví jako podíl na čistém obchodním jmění družstva, podle účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo, bez nedělitelného fondu, pozemků, garáží, jejichž nájemcem je fyzická osoba – člen družstva, nebytových prostor vzniklých na základě rozhodnutí o změně užívání stavby nebo nebytových prostor, u nichž se na financování podíleli svými členskými podíly pouze nájemci bytů v budově a dále prostředků určených k vypořádání v souvislosti s převody vlastnictví bytů.
Při výpočtu vypořádacího podílu se zohlední délka členství v družstvu. Vypořádací podíl z vypočtené základny se určí poměrem počtu ukončených roků členství daného člena k souhrnu ukončených roků členství všech členů družstva, alespoň ročním členstvím.
Ustanovení tohoto bodu se nepoužije při zániku členství z jiného důvodu, než z důvodu zániku členství v souvislosti s převodem bytu do vlastnictví resp. při zániku členství u člena, kterému byla převedena jednotka (byt, garáž, ateliér) do vlastnictví podle zákona č. 72/94 Sb. (Zákon o vlastnictví bytů).

Změna zakotvená v tomto ustanovení se týká upřesnění způsobu stanovení vypořádacího podílu nabyvatele bytu a vychází z úpravy příslušné části obchodního zákoníku. Podle této změny se do čistého obchodního jmění družstva (pro výpočet vypořádacího podílu nabyvatele bytu), nezapočítává nedělitelný fond.

 

Čl. 41

Stávající text odst. 2) čl. 41 zní:
2)

Opravy v bytě související s jeho užíváním (s výjimkou dále uvedených oprav) a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce. Nájemce dále hradí výměnu a opravy zařizovacích předmětů bytů (s výjimkou dále uvedených oprav a výměn). Družstvo hradí z vytvořené dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu bytů následující opravy a výměny v bytech: opravy a výměny radiátorů, vstupních dveří, elektrických, vodoinstalačních, plynových a topných rozvodů (včetně měřících přístrojů) až po uzavírací armatury nebo jističe a odbočky kanalizace pro jednotlivý byt, opravy balkónů a lodžií, opravy STA, opravy oken včetně nátěrů.

Přijatá změna se týká nahrazení pojmu ... „údržbu příslušného domu“ ... slovy ..... „údržbu bytů“ ... a souvisí, stejně jako dále uvedené změny čl. 100 a čl. 104 s nutností rozdělit stávající fond označený jako rezerva na opravy na údržbu bytového fondu, na dvě samostatné položky. Z této rezervy byly dříve hrazeny jak některé opravy a výměny v bytech (dle čl. 41 stanov), tak i opravy a údržba domu resp. společných prostor. Nutnost realizovat tuto změnu souvisí se změnami vlastnictví v domech, kdy po převedení bytové jednotky do vlastnictví člena družstva–nájemce, je vlastník bytové jednotky povinen přispívat pouze na údržbu a opravy společných prostor a nebude již přispívat na opravy a výměny v bytech, které zůstávají vlastnictvím družstva. Obdobně to platí i v opačném případě, kdy družstvo nemůže hradit opravy a výměny v bytech, které jsou ve vlastnictví fyzické osoby.

Z tohoto důvodu budou vedeny u každého domu samostatně dva fondy a to:

a) dlouhodobá záloha na opravy a údržbu společných prostor, na kterou budou přispívat jak nájemci bytů, tak i vlastníci bytů a
b) dlouhodobá záloha na opravy a údržbu bytů, do které budou přispívat pouze nájemci bytů a ze které se mohou použít prostředky výhradně pro tyto nájemce (v souladu s čl. 41 stanov)

Obě tyto položky budou po uplynutí kalendářního roku zúčtovány a všichni nájemci i vlastníci bytů budou s vyúčtováním seznámeni. Obě zálohy pak společně vytvářejí dlouhodobou zálohu na opravy a údržbu bytového fondu (viz čl. 104).

Tato změna se rovněž promítne do rozpisu nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu, kde budou u členů družstva–nájemců, obě položky uvedeny samostatně.

 

Čl. 74 Shromáždění delegátů

Stávající text odst. 2) čl. 74 se doplňuje o ustanovení:
10)

j) schvalování zástavy družstevního nemovitého majetku

Tato přijatá změna rozšiřuje působnost shromáždění delegátů a znamená omezení pravomocí představenstva. Ke každé případné zástavě družstevního nemovitého majetku musí podle této změny dát souhlas shromáždění delegátů. Pro doplnění uvádíme, že možnosti převodu družstevního majetku již omezují platná ustanovení našich stanov, podle kterých by s případným prodejem družstevního domu (např. domu) museli souhlasit všichni jeho nájemci daného objektu.

 

Čl. 100 Fondy družstva

Stávající text čl. 100 zní:

Družstvo vytváří tyto fondy:
a) základní jmění
b) nedělitelný fond
c) fond družstevní výstavby
d) základní fond
e) dlouhodobá záloha na opravy a údržbu společných částí domu
f) dlouhodobá záloha na opravy a údržbu bytů
g) fond členských podílů

 

Čl. 104 Základní fond a rezerva na údržbu a opravy bytového fondu

Stávající text čl. 104 zní:
Čl. 104

Základní fond a dlouhodobá záloha na údržbu a opravy bytového fondu

1) Základní fond se tvoří ze zisku (přebytku) jednotlivých bytových domů (středisek)
2) Prostředky základního fondu lze použít na úhradu ztráty (schodku) jednotlivých bytových domů a na případnou dotaci dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu bytového fondu a k převodu do fondu družstevní výstavby na pořízení dodatečných investic družstevní výstavby
3) Základní fond se eviduje podle jednotlivých středisek bytového hospodářství a lze ho použít jen pro příslušné středisko bytového hospodářství
4) Dlouhodobé zálohy se dlouhodobě vytvářejí pravidelným příspěvkem, který je součástí nájemného nebo poplatků hrazených vlastníky bytů
5) Dlouhodobé zálohy se rozpouštějí ve výši účtovaných externích a vnitropodnikových nákladů na opravy a údržbu bytového fondu
6) Nevyčerpané dlouhodobé zálohy se převádějí do příštího roku
7) Dlouhodobé zálohy se evidují podle jednotlivých středisek bytového hospodářství a lze je použít jen pro příslušné středisko bytového hospodářství.

Vysvětlení ke změně čl. 100 a čl. 104 souvisí se změnou čl. 41 (viz výše).

3. Novela zákona č. 72/1994 Sb. (Zákon o vlastnictví bytů)

Dnem 1. července 2000 nabývá účinnosti zákon č. 103/2000, kterým se mění zákon č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů).

Protože se uvedený zákon dotýká bezprostředně našeho bytového družstva a tím i našich členů, rozhodlo představenstvo informovat členy družstva o některých změnách, daných tímto zákonem.

1. V textu § 2 pís. g) je rozšířen okruh společných částí domu, určených pro společné užívání (text je doplněn o vzduchotechniku, výtahy, hromosvody, společná zařízení domu – například vybavení společné prádelny, ...). Jedná se o části domu, které se při převodech bytů stávají předmětem spoluvlastnictví majitelů bytů.
2. Text § 5 upravuje způsoby vzniku vlastnictví jednotky (jednotkou je míněn byt nebo nebytový prostor); vzniká vkladem prohlášení vlastníka budovy do katastru nemovitostí nebo výstavbou jednotky provedenou na základě smlouvy o výstavbě podle tohoto zákona, na základě dohody spoluvlastníků budovy, rozhodnutím soudu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví budovy nebo rozhodnutím soudu o vypořádání společného jmění manželů.
3. Zásadní změnou je vznik právnické osoby – společenství vlastníků jednotek (§ 9 až 12). V našem případě tato nová právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se ve všech věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu, vznikne vždy v případě, kdy se našemu družstvu sníží jeho spoluvlastnický podíl na společných částech domu na méně než jednu čtvrtinu. Může vzniknout také v případě, kdy družstvo bude mít spoluvlastnický podíl větší než čtvrtinový, ale menší než poloviční a kdy shromáždění vlastníků jednotek vypoví družstvu správu.

Členství ve společenství vzniká a zaniká současně s převodem nebo přechodem vlastnictví jednotky

Zákon přesně stanoví orgány společenství, kterými jsou:
a) shromáždění vlastníků jednotek
b) výbor společenství (který je statutárním orgánem)
c) další orgány podle stanov společenství

Společenství má své vlastní stanovy (zákon rovněž určuje jejich povinný obsah)

Společenství se zapisuje do obchodního rejstříku

Zákon dále specifikuje základní povinnosti společenství a upravuje způsob jeho rozhodování.
Nejpodstatnějším faktem, souvisejícím s touto změnou je skutečnost, že společenství, tato nová právnická osoba, vzniká přímo ze zákona, tedy bez ohledu na projevy vůle jednotlivých vlastníků jednotek.

4. Text § 13 doplňuje některé další povinnosti vlastníků jednotek, např. povinnost umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce, včetně umožnění odečtu naměřených hodnot, ručení za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu. Novinkou je rovněž vznik zástavního práva k jednotce povinného vlastníka a na jeho movitých věcech v případě, kdy vlastník neodstranil na svůj náklad závady a poškození, které na jiných jednotkách nebo na společných částech domu způsobil, nebo způsobili ti, kteří s ním jednotku užívají. Zástavní právo vzniká ostatním vlastníkům a to dnem právní moci rozhodnutí soudu týkajícího se uvedených pohledávek ostatních vlastníků.
5. Novela v § 17 a 18 upravuje velmi podrobně vzájemná práva a povinnosti vlastníků při výstavbě domu.
6. Další významné změny se týkají pozemků a to zejména u případů, kdy vlastník budovy není současně vlastníkem pozemku. Podle této novely pokud nedojde mezi vlastníkem jednotky a vlastníkem pozemku ke sjednání písemné smlouvy o úpravě práv k pozemku do 31. prosince 2000, vzniká dnem 1. ledna 2001 ve prospěch vlastníka jednotky věcné břemeno k zastavěnému pozemku, a to za úhradu. Obsahem věcného břemene je právo vlastníka jednotky spoluužívat zastavěný pozemek. Toto věcné břemeno dále přechází spolu s přechodem vlastnictví jednotky.

Novela současně ve své druhé části upravuje i příslušné pasáže občanského zákoníku (§ 879c) a to v tom smyslu, že ten, kdo má ke dni účinnosti zákona zřízeno právo trvalého užívání pozemku, zastavěného budovou, stává se uplynutím jednoho roku ode dne účinnosti tohoto zákona, vlastníkem daného pozemku. Obdobně to platí i na výpůjčku nebo nájem, kterými bylo nahrazeno právo trvalého užívání pozemku, pokud bylo zřízeno ve prospěch bytového družstva, nebo ve prospěch toho, komu byl převeden byt nebo nebytový prostor do vlastnictví podle zákona o vlastnictví bytů. Podmínkou tohoto řešení je nutnost požádat stát o změnu tohoto práva na vlastnictví ve lhůtě jednoho roku ode dne účinnosti tohoto zákona.

Jen u našeho družstva se tímto řeší převody pozemků celkem u 101 domů.

7. Velmi významnou změnou, danou tímto zákonem, je prodloužení lhůty pro uplatnění práva na uzavřené smlouvy o převodu bytu do vlastnictví člena družstva – nájemce, až do 1. 7. 2010.Týká se to však pouze těch, kdo podali výzvu k převedení předmětného bytu v zákonné lhůtě, tj. do 30. 6. 1995. Dále se podle novely stává oprávněným z výzvy i právní nástupce fyzické osoby, která tuto výzvu vůči družstvu podala. Tato úprava ve skutečnosti znamená, že pokud člen družstva – nájemce vyzval v uvedené zákonné lhůtě družstvo k uzavření smlouvy o převodu bytu, a poté převedl svá členská práva a povinnosti na jinou osobu nebo např. zemřel, mají noví členové resp. dědic právo na uzavření smlouvy o převodu bytu.

4. Volby výborů samospráv

V souladu s se Stanovami družstva, čl. 67, je funkční období členů orgánů družstva 5 let. Vzhledem k tomu, že v tomto roce pětileté funkční období u většiny členských samospráv uplyne, je nutné zvolit funkcionáře na další funkční období. Jedná se o delegáta na shromáždění delegátů (v souladu s níže uvedeným klíčem) a funkcionáře výboru členských samospráv. Představenstvo družstva vyzývá proto všechny své členy, aby volby svých funkcionářů s plnou zodpovědností provedli a zejména informovali o jeho výsledku písemně organizační odd. předsedy družstva (p. Slavíková, tel. 6763015). Na tomto odd. také obdržíte informaci o trvání funkčního období výborů a delegátů u jednotlivých členských samospráv.

Na podzimním shromáždění delegátů proběhnou rovněž volby do představenstva a kontrolní komise družstva. Podle volebního řádu družstva může navrhnout kandidáty každý delegát a kterýkoli orgán družstva. Jako kandidáti pro volbu do představenstva a kontrolní komise mohou být navrženi jen ti členové družstva, kteří plní povinnosti člena družstva dle čl. 13 platných stanov.

5. Podmínky pro povolování stavební úpravy v bytech SBD NH

- o povolení úprav v bytě musí písemně požádat pouze uživatel bytu, který má s družstvem uzavřenou nájemní smlouvu
- SBD NH nepovoluje stavební úpravy v bytech uživatelů, kteří jsou vůči družstvu dlužníky

Písemná žádost podaná na družstvo musí obsahovat:

- adresu, č. bytu, podpis uživatele, pokud možno telefonní spojení
- popis všech zamýšlených stavebních úprav v bytě, při dispozičních změnách a zásazích do stěn je nutný i nákres bytu s vyznačením změn

Podle rozsahu povolovaných stavebních úprav SBD NH:

- může požadovat dodání projektové dokumentace, případně se statickým posouzením, zpracované oprávněným projektantem
- zmocnění žadatele k projednání zamýšlených stavebních úprav v bytě na stavebním úřadu ÚMOb pro vydání příslušného rozhodnutí

Obecné podmínky:

- veškeré požadované stavební úpravy v bytě provádí žadatel na svůj náklad
- o prováděných úpravách v bytě musí žadatel informovat členskou samosprávu, v případě zvýšené hlučnosti i nejbližší sousedy v domě
- odborné práce musí provádět odborná firma, případně pracovníci s oprávněním pro tuto činnost
- případný vybouraný materiál musí žadatel odvést na příslušnou skládku
- ukončení prací žadatel oznámí SBD NH a při zásazích do vyhrazených zařízení předá originál revizní správy, případně tlakové zkoušky v rozsahu provedených úprav a prohlášení prováděcí firmy o kvalitě provedených prací

Poplatky dle rozhodnutí představenstva SBD NH:

- při povolení stavební úpravy v bytě, zaplatí žadatel správní poplatek 200,- Kč
- v případě provedení nepovolené stavební úpravy v bytě, bude porušen čl. 45 Stanov SBD NH a uživatel bytu bude penalizován částkou 5 000,- Kč.(Zároveň se může dopustit přestupku proti stavebnímu zákonu č. 50/1976 Sb., podléhající sankcím dle §105 tohoto zákona)

6. Návrh na osvětlení chodeb po jednotlivých patrech infraspínačem osvětlení

Osvětlení chodeb panelových domů bylo instalováno tak, že zmáčknutím tlačítka schodišťového vypínače v kterémkoliv podlaží se rozsvítila svítidla na chodbách celého domu od přízemí do posledního podlaží. Tato skutečnost má návaznost na značnou spotřebu elektrické energie.

Z těchto důvodů Vám předkládáme návrh opatření, kterým lze spotřebu el. energie účinně snížit. Jedná se o systém instalace pohyblivých čidel, pracujících na principu pasivní infračervené technologie, na každé podlaží domu. Tato čidla reagují na pohyb, to znamená, že se bez použití schodišťových vypínačů automaticky rozsvítí světlo na podlaží, kde je provoz, přičemž se nerozsvítí zbytečně ostatní podlaží. Infraspínač je dle dohody nastaven na konkrétní časový interval, po jeho uplynutí světlo automaticky zhasne.

Dle typu domu se pravděpodobná návratnost investice pohybuje v rozmezí 3 - 5 let. Doposud jsme tento systém instalovali ve dvou domech a to s velice kladným ohlasem.

Pokud Vás náš návrh zaujal, podrobnější informace o cenách a vlastním provedení Vám poskytne vedoucí střediska elektro p. Plaček - č. tel. 6763033.

7. Změna v systému plateb za likvidaci a svoz komunálního odpadu

Dnem 13.4.2000 nabyla účinnosti vyhláška města Ostravy č. 2/2000, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad produkovaný fyzickými osobami (poplatníky). Poplatek je stanoven pro každého poplatníka ve výši 324 Kč/rok. Tím se mění stávající způsob výběru a placení poplatku za svoz a likvidaci komunálního odpadu odvislý od objednaného počtu sběrných nádob.

Z předmětné zákonné úpravy vyplývá, že poplatníkem je každá „běžná“ fyzická osoba bez rozdílu, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Na fyzické osoby - podnikatele, resp. fyzické osoby při podnikání se vztahuje jiný režim. Tzn., že již nadále nebude přicházet v úvahu dřívější osvobození od zapojení se do sběru a od úhrady pro případ, že osoba prokáže, že odpad využila nebo zneškodnila sama v souladu se zákonem.

Za poplatníky odvádí poplatek na účet města Ostravy plátce (§ 10 odst. 2 zákona 37/2000 Sb.), plátcem je vlastník nebo správce nemovitosti, kde vzniká komunální odpad.

Z těchto důvodů probíhá v rámci každé samosprávy zjišťování přihlášeného počtu osob. Na základě přihlášeného počtu osob bude příslušný poplatek družstvem odváděn a také mezi jednotlivé domácnosti rozúčtován. Kontrola počtu bydlících osob, které nám uvedete na zjišťovacích arších, bude provedena dle evidence obyvatel prostřednictvím příslušných obecních úřadů.

Režim likvidace odpadu, přistavování jednotlivých kontejnerů a popelových nádob zůstává v podstatě nezměněn.

Agenda spojená se zjišťováním poplatníků a aktualizace těchto podkladů je velmi náročná a zatím je provázena značnými výhradami nejen ze strany SBD NH, ale i ostatních vlastníků bytového fondu. Jsme sice připraveni pokusit se o prosazení vhodných změn výše uvedené vyhlášky, prozatím je ovšem nutné ji respektovat a plnit její ustanovení.

Věříme tedy ve vaši spolupráci a potřebný díl zodpovědnosti při sestavování seznamů trvale přihlášených osob v jednotlivých bytech.

 

V Ostravě, 20.6.2000

 

 

Úvodní stránka ] Nahoru ]

Připomínky, komentáře a dotazy k těmto www stránkám směřujte na: palicova@sbdnh.cz
Copyright © 1999-2017 Stavební bytové družstvo Nová huť
Poslední aktualizace: 26.06.2017