Logo SBD NH        Červen 2001

Úvodní stránka
Nahoru

 

Obsah

  1. Usnesení shromáždění delegátů SBD NH a stručná zpráva o konání
  2. Oznámení o prodloužení možného termínu k převedení bytové (garážové) jednotky do vlastnictví
  3. Vysvětlení ke způsobu platby za komunální odpad
  4. Stanovení záloh na SV a TUV podle individuální spotřeby
  5. Úprava předpisu zálohových plateb nájemného k 1.7.2001 - informace
  6. Větrání místností v bytech
  7. Informace k výměnám vodoměrů
  8. Stížnosti na výskyt znečištění TUV
  9. Telefonní seznam středisek
  10. e-mailové adresy zaměstnanců družstva
  11. Úřední hodiny
  12. Návrh na osvětlení chodeb po jednotlivých patrech infraspínačem osvětlení

1. Usnesení shromáždění delegátů SBD NH a stručná zpráva o konání

Dne 24.5.2001 se zahájením v 16 hod. se konalo v sále Kulturního domu v Ostravě - Zábřehu na nám. SNP Shromáždění delegátů Stavebního bytového družstva Nová huť. Jednání delegátů schválilo tento program:

1. Zahájení
2. Volba komisí (návrhová, mandátová)
3. Zpráva představenstva
4. Zpráva o výsledcích hospodaření SBD NH za rok 2000
5. Zpráva kontrolní komise
6. Zpráva mandátové komise
7. Schválení roční účetní závěrky a návrhu na rozdělení zisku
8. Schválení návrhu na změnu stanov
9. Schválení smluv o výkonu funkce člena představenstva a člena kontrolní komise
10. Diskuse
11. Závěr.

Zprávu představenstva přednesl předseda představenstva Ing. Rudolf Budín. Seznámil delegáty mimo jiné s řešením některých aktuálních problémů družstva, stavem převodu bytů do vlastnictví, průběhem voleb do výborů samospráv, Programem Ministerstva pro místní rozvoj na opravu panelových domů, dotacemi získanými z programu vad panelové výstavby, s problémy s údržbou domů ve smíšeném vlastnictví, výstavbou nových bytů na Slezské Ostravě, s vývojem a řešením dlužného nájemného včetně úspěšného postupu při snižování tohoto dluhu, s aktivitami družstva přinášejícími zisk do družstevní pokladny atd.

Zprávu o výsledcích hospodaření přednesla ekonomická náměstkyně družstva Ing. Markéta Vltavská. Seznámila delegáty s výsledky hospodaření družstva za rok 2000, s výkazem zisku a ztrát, s ek. rozvahou a se zprávou auditora.

Zprávu kontrolní komise přednesl její předseda p. Eduard Osuchowski. Seznámil delegáty s činností kontrolní komise a sdělil výsledky jejich kontrolních činností. Závěrem se ve své zprávě zmínil, že loňský rok byl v hospodaření úspěšný a ocenil cílevědomý postup ze strany družstva.

Shromáždění delegátů po zprávě mandátové komise schválilo tento návrh usnesení:

- roční účetní závěrku za rok 2000
- rozdělení hospodářského výsledku družstva za rok 2000 takto:
část vytvořeného zisku ve výši 1 604 279,11 Kč převést do základního fondu bytového hospodářství

 

Návrh na změnu stanov přednesl a zdůvodnil člen představenstva JUDr. Jiří Adamec. Navržené změny vycházely z novely Obchodního zákoníku. Změny se týkají článků: 1, 4, 5, 13, 17, 21, 25, 28, 65, 66, 74, 75, 76, 77, 83, 85, 91, 98, 100, 101, 104, 112, 119. V rámci projednávání předlohy bylo uplatněno 7 protinávrhů, z nichž 5 bylo přijato. Hlasováním byly předložené návrhy včetně přijatých protinávrhů schváleny.

(Stanovy SBD NH se zapracovanými změnami budou po vytisknutí zaslány všem předsedům výborů samospráv. Pro ostatní zájemce z řad členů družstva budou za cenu úhrady vynaložených nákladů na tisk k dispozici na členském a bytovém oddělení družstva a právním oddělení družstva).

V souladu s novelou Obchodního zákoníku byly delegátům předloženy ke schválení smlouvy o výkonu funkce člena představenstva a kontrolní komise. Tyto smlouvy byly po vysvětlení a diskusi schváleny.

V rámci všeobecné diskuse byly jednotlivými delegáty předneseny diskusní příspěvky, případně dotazy k tématům, které nebyly součástí projednávaného programu.

Ve 20 hod. bylo shromáždění delegátů řídícím Ing. Radomírem Prešerem, členem představenstva, ukončeno.

2. Oznámení o prodloužení možného termínu k převedení bytové jednotky do vlastnictví

Novela zákona č. 72/94 Sb., (zákon o vlastnictví bytů), prodloužila dobu, po kterou nemůže být řádně podaná žádost o převedení bytu do vlastnictví člena družstva - nájemce promlčena. Družstvo na základě této novely uzavře s žadatelem dohodu o uskutečnění převodu bytové nebo garážové jednotky do vlastnictví s termínem až do roku 2010. Ti žadatelé, kteří mají v současnosti uzavřenu dohodu na termín převodu do roku 2004, mohou uzavřenou dohodu změnit na kterýkoli další rok, nejdéle však na rok 2010.

Případní zájemci o změnu dohody se mohou obrátit o zaslání konceptu dohody nebo další informace na oddělení převodu jednotek do vlastnictví, č. tel. 676 30 11.

3. Vysvětlení ke způsobu platby za komunální odpad

Vyhláškou města Ostravy č. 2/2000 s účinností od 1.4.2000 se v loňském roce změnil způsob placení za komunální odpad produkovaný fyzickými osobami. Vyhláška změnila předchozí způsob platby za pronájem nádoby na komunální odpad, tj. kontejneru nebo popelnice a nahradila jej poplatkem vztahujícím se k osobám produkující v domácnosti komunální odpad. Poplatek je určen ve výši 27 Kč za osobu a měsíc. (První tři měsíce roku 2000, před nabytím účinnosti vyhlášky, byly úhrady provedeny ještě způsobem za pronajatý kontejner). Družstvo však agendu bydlících osob již několik let přesně neeviduje a jednotliví nájemníci či vlastníci nám od původního nahlášení osob při nastěhování dále počty osob v domácnosti neaktualizují. Při loňské snaze o zjištění počtu osob v jednotlivých domácnostech prostřednictvím zástupců bloků jsme byli úspěšní pouze částečně. Našli se dokonce nájemníci, kteří na tento postup podali stížnost na Úřad pro ochranu osobních dat. I tak se nám většinou vrátily seznamy neúplně vyplněné a pro potřebu rozúčtování podle osob nepoužitelné. Až na malé výjimky, kde také rozdělení nákladů v domě podle osob provádíme. Pokračovali jsme dále zjišťováním prostřednictvím evidence obyvatel na úřadech obcí, ale ani tam se nám nedostalo přesných čísel. V jejich evidenci se po určitý čas překrývají nově přihlášení s ještě neodhlášenými uživateli. Z těchto důvodu byla úhrada poplatku za odpady obci provedena dle celkového počtu osob zjištěných prostřednictvím evidence přihlášených obyvatel, ale rozúčtování na jednotlivé byty se v roce 2000 provedlo v souladu se stávajícími pravidly družstva a vyhláškou MF ČR č.85/97 Sb., to je podle plochy jednotlivých bytů. Zákon č. 37/2000 Sb. (zákon o odpadech), tento způsob rozúčtování v §10, odst. 2) připouští. Pro rok 2001 budeme v rámci odečtů vodoměrů prováděných závěrem roku zjišťovat počty osob žijících v domácnostech prostřednictvím placených dohodářů. Protože mnozí z Vás nám pomáhají tuto akci osobně zajišťovat, apelujeme již nyní na Vaši pečlivost, protože ta bude základem řádného zúčtování poplatku za odpady.

K vyhlášce města je třeba ještě dodat, že na rozdíl od bývalých zvyklostí, je již počet kontejnerových nádob přistavených k domům regulován nikoliv úhradou od nájemníků, ale vyplývá z množství odkládaného komunálního odpadu. To znamená, že pokud jsou nádoby pravidelně přeplňovány, je na naši žádost povinností obce na svůj náklad přistavit další kontejner.

4. Stanovení záloh na SV a TUV podle individuální potřeby

a)

v případě žádosti o snížení zálohových plateb

- je nutná písemná žádost jednotlivých nájemníků, resp. vlastníků
-

termín na podání žádosti na snížení zálohy je do 31.10. příslušného roku

- zavedení změny se provede k 1.1. následujícího roku
- po obdržení žádosti provede družstvo posouzení oprávněnosti na základě spotřeby z posledních tří známých odečtů, cenových změn a při kalkulaci přiměřené rezervy (15%)
b) v případě zvýšení zálohových plateb
- provede družstvo automaticky (bez žádosti), pokud jsou nedoplatky v předchozím období

5. Úprava předpisu zálohových plateb nájemného k 1.7.2001 - informace

K 1.7.2001 dochází u některých bloků k úpravě předpisu zálohových plateb nájemného, a to v položce:

1)

náklady na opravy a údržbu společných částí domu nebo jednotek z důvodu:

- stavu dlouhodobé zálohy na opravy a údržbu a předpokládanému čerpání v roce 2001 a 2002
- nedostatku prostředků v dlouhodobé záloze na opravy a údržbu
2)

daň z nemovitosti - u objektů, kde je společné vlastnictví družstva a vlastníků bytových jednotek, došlo ke změně výpočtu daně dle novely zákona.

3) zálohové platby na služby upraveny dle individuálních žádostí.

Další úpravy jednotlivých položek předpisu zálohového nájemného a zálohových plateb na služby spojené s bydlením provede družstvo k 1.1.2002 podle výše předpokládaných nákladů na rok 2002.

6. Větrání místností v bytech

Postupující realizace instalace termoregulačních ventilů, úsporné chování nájemníků při vytápění a kvalitní zatěsnění oken klade nové požadavky na způsob užívání bytů. Chtěli bychom Vám tímto připomenout základní zásady postupu pro zamezení kumulace vlhkosti v místnostech bytů. Zvýšená koncentrace vlhkosti v bytě je jednou z příčin vzniku plísní.

O příspěvek jsme požádali znalce v oboru stavebních hmot a konstrukcí Ing. Věru Novou z Technického a zkušebního ústavu Praha, z ostravské pobočky (TAZÚS). Příspěvek uveřejňujeme v plném znění.

Nátěry oken a s tím spojená renovace těsnění

Panelové domy v majetku SBD NH byly postaveny převážně v šedesátých až osmdesátých letech. V rámci běžné údržby se prováděla zpravidla pouze obnova venkovních nátěrů oken a to ještě v intervalech delších, než bylo potřebné. Nyní tedy nastává potřeba údržby většího rozsahu, s níž je možné a také žádoucí spojit i rekonstrukci těsnění oken.

U všech panelových domů je aplikováno na oknech obecně známé těsnění z hliníkového plechu "kovotěs". Toto těsnění jednak postupně ztrácí pružnost (a tím i schopnost těsnit), jednak bylo na mnoha stavbách instalováno zcela nesprávně - na vnějším křídle oken, nebo u oken otočných kolem svislé osy nespojitě atd.

Je tedy výhodné při komplexní opravě nátěrů degradované nebo špatně instalované těsnění kovotěs nahradit těsněním moderní konstrukce - zpravidla silikonovými profily. Při výměně těsnění je ale třeba se vyvarovat chyb, kterých se dopustily stavební firmy při výstavbě domů - tzn. instalovat těsnění zásadně na vnitřní křídlo, v kuchyni s plynovým sporákem pak musí být 1 křídlo netěsněné!

U domů s obvodovým pláštěm o vysokém difúzním odporu (to jsou domy typu P.1.11 se sendvičovým obvodovým pláštěm - Dubina, Starý Zábřeh, nebo také domy zateplené kontaktním systémem) a u domů s neúčinným systémem ventilace (to jsou nejstarší panelové domy - typ G 57 o 4 nadzemních podlažích) je při aplikaci nového těsnění zajistit alespoň hygienicky nutnou infiltraci okny - tzn. okna "nepřetěsnit"! Zamezí-li se u těchto domů zcela "profukování" okny, může stoupnout v interiéru bytu relativní vlhkost bytu tak, že se vytvoří podmínky pro vegetaci plísní!

Pokud u těchto domů není z důvodu špatného technického stavu nutná již náhrada stávajících oken novými, doporučuje se jako nejjednodušší opatření vynechat v těsnění horní příčle rámu mezeru dlouhou 1/200 délky obvodu okna.

Aplikuje-li se těsnění dvoustupňové, pak se vynechá těsnění na vnitřní straně křídla v jedné souvislé délce uprostřed horní příčle rámu okna a těsnění na vnější straně křídla se vynechá ve dvou polovičních délkách oproti vnitřnímu křídlu u horních rohů okna tak, aby tyto délky nebyly proti vynechanému těsnění na vnitřním křídle.

Obecně je s přihlédnutím k rozmanitosti stavebních soustav a tím souvisejících rozdílům v mikroklimatu vnitřního prostředí je dobré před rozhodnutím o rozsahu a technologii udržovacích prací většího rozsahu ověřit skutečný stav nejen oken a stávajícího těsnění, ale také mikroklimatu v bytech minimálně zjištěním relativní vlhkosti vzduchu v interiéru v zimním období.

Návod k užívání bytů v panelových domech

U většiny typů panelových domů v majetku SBD NH se projevují problémy s výskytem plísní na vnitřním povrchu obvodových stěn. Historicky byl výskyt zaplísnění bytů ovlivněn jednak vývojem stavebních soustav, přičemž paradoxně v bytech nových se zaplísnění objevuje ve větší míře než v domech starších soustav, jednak došlo k významnému skoku v počtu zaplísněných bytů v souvislosti s montáží termoregulačních ventilů a dotěsňování oken.

Před zavedením úsporných opatření (tj. zavedení regulace a omezování infiltrace okny) se zaplísněním téměř výhradně projevovaly vady v tepelně izolačních vlastnostech obalových konstrukcí panelových domů.

Po zavedení úsporných opatření a nárůstu cen tepla pro domácnosti se hromadně jako příčina zaplísnění projevila také změna mikroklimatu v bytech - omezení vytápění a větrání.

Všichni uživatelé bytů by měli být vědomi, že obalové konstrukce domů jsou z tepelně technického hlediska navrženy pro teplotu vzduchu v interiéru 20 °C a relativní vlhkost vzduchu v interiéru má hygienicky vhodnou horní mez 50 % a kritická hodnota je 60 %.

Dále je třeba si uvědomit "výkonnost" jednotlivých zdrojů vlhkosti v interiéru bytů:

- Člověk dýcháním uvolní přibližně 100 g vodních par za hod.
- 3-5 pokojových květin uvolní přibližně 50 g vodních par za hod.
- 6-8 pokojových květin uvolní přibližně 100 g vodních par za hod.
- akvária, odpařovače, fontánky apod. znamenají další přísun vlhkosti

Omezení vnitřní teploty a větrání s sebou nese výrazné zvýšení relativní vlhkosti vzduchu v bytech a tím i větší riziko kondenzace vodních par z interiéru na vnitřním povrchu obvodových stěn. Zavlhající stěny jsou pak živnou půdou pro vegetaci plísní, které produkují vlastní spory a dále se množí, šíří vzduchem a "usazují" i tam, kde nemají podmínky zcela optimální.

Změna režimu užívání (dříve se byty přetápěly a intenzivně větraly) znamená také to, že se zaplísnění projevují i dříve přetápěním skryté tepelně technické defekty konstrukce.

Co tedy mohu jako uživatel bytu v panelovém domě udělat, abych nevytvářel plísním vhodné životní podmínky?

a) Nastavením termoregulačních ventilů udržovat teplotu v bytě v zimním období min. na 20 °C. K tomu je třeba si uvědomit, že termoregulační ventily reagují na teplotu vzduchu ve své bezprostřední blízkosti. To znamená, že máme-li např. radiátory zakryty záclonou nebo dokonce plným krytem, udržujeme nastavenou teplotu za tímto krytem a nikoli v místnosti! Dlouhé záclony, případně kryty radiátorů je tedy nutné na zimu odstranit.
b) Režimem větrání udržovat relativní vlhkost vzduchu v bytě na hodnotě max. 50 %. Větrání by mělo být krátkodobé a intenzivní (úsporným otevřením oken) - tak, aby rychle došlo k výměně vzduchu v místnosti a přitom nedošlo k ochlazení stěn. Zajistit přípustnou míru relativní vlhkosti vzduchu větráním je obzvlášť důležité tam, kde běžný režim užívání produkuje vysokou vlhkost vzduchu - např. u rodin s malými dětmi, kde se lidé zdržují téměř trvale a kde se denně vaří a pere prádlo a dále v domech s nedokonalou vlastní ventilací (domy G 57 a domy P.1.11).
c) Omezit přídavné zdroje vlhkosti v bytě (redukovat počet pokojových květin, odstranit akvária apod.).
d) Došlo-li již k zaplísnění, plíseň ihned odstranit a povrch stěny periodicky ošetřovat fungicidním prostředkem, který by měl být aplikován i do malířských barev. Protože neexistuje universální fungicid, který by byl účinný na všechny druhy plísní, doporučuje se použít fungicidy s kombinovaným složením nebo je kombinovat (např. Lautercid a potom Fungisan, nebo Savo a pak Pregnolit UNI).

Oba příspěvky byly zpracovány na základě více než dvacetiletých zkušeností z šetření vad a poruch stavebních konstrukcí, v jejichž rámci byla i tepelně technická měření ve stovkách bytů v panelových domech všech stavebních soustav.

Ing. Věra Nová, Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Ostrava

7. Informace k výměnám vodoměrů

Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 263/2000 Sb., (ve znění Zákona o metrologii č.199/2000 Sb.), kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu, stanoví povinné ověřování (výměny) bytových vodoměrů na teplou a studenou vodu, a to u SV po 6 letech a u TUV po 4 letech.

Tak jako každým rokem při výměně vodoměrů jsou i letos znovu problémy se zpřístupňováním bytů. Uživatelé a vlastníci bytů si musí uvědomit, že tato povinnost je dána obecně platným předpisem a zároveň vyplývá ze stanov družstva, a proto ji musíme respektovat. V případě nerespektování této povinnosti se nájemníci (vlastníci) vystavují nebezpečí v podobě uplatnění příslušných sankcí. Proto znovu upozorňujeme uživatele a vlastníky bytů, aby si všímali vývěsek a upozornění na vchodech nebo ve vývěsných schránkách a dle určených termínů byty k provedení výměny zpřístupnili, a tak se vyvarovali zbytečných problémů. Zároveň upozorňujeme, že provádějící zaměstnanci nebo smluvně zajištěné firmy jsou pro tuto práci vybaveny průkazem zaměstnance nebo písemným pověřením družstva. Bez předložení výše uvedeného dokladu takovou osobu do bytu nevpouštějte.

8. Stížnosti na výskyt znečištěné TUV

Znečištěná (rezavá) teplá užitková voda je atribut, vyskytující se zejména v posledních letech velmi často a to z následujících důvodů:

Studená voda (pitná), dodávaná do výměníkové stanice k ohřevu, obsahuje vyšší procento železa, dále je v ní obsažen oxid uhličitý, který působí nepříznivě na ocelové rozvody. Sloučeniny železa, které takto vznikají, se usazují v rozsáhlých sekundárních i domovních rozvodech teplé užitkové vody. Tento nepříznivý účinek se zvyšuje časem a ohřevem. Při odběrových špičkách se vlivem měnících se tlakových poměrů v síti usazeniny strhávají a následně znečišťují vodu, dodávanou jednotlivým odběratelům. Tyto nepříznivé jevy lze zmírnit pravidelnými proplachy sekundárních a domovních rozvodů, prováděnými v součinnosti se ZTO (dodavatelem teplé užitkové vody) a jednotlivými vlastníky domů. V podstatně menší míře se výskyt rezavé vody projevuje v plastových rozvodech. Úprava studené vody dodavatelem (OVaK), jež by se týkala snížení obsahu Fe a CO2, je dlouhodobá záležitost, která vyžaduje značné finanční prostředky.

9. Telefonní seznam středisek družstva

spojovatelka: 6763001

přímé linky: 67630 xx (podle níže uvedených dvojčíslí)

Achillesová

37

Mokryšová

54

Balušek

66

Mrkvová

35

Barillová

47

Němcová

51

Barnošáková

40

Nevludová

61

Bartuselská

56

Novosad, Ing

30, 6740248

Beneš

62

Otýpka

50

Bogáňová

47

Pala

39

Budín, Ing.

14

Palicová

03

Bylicová

45

Papřoková

25

Carbolová

26

Plaček

33

Čedroňová

64

Plachká

51

Ďurián

35, 6740245

Poláchová

56

Fojtová, Ing.

49

Pošová

19

Graňáková

16

Polomský, Ing.

02, 6740249

Hrabec

18, 6740243

Populová

08

Hrehušová - ústředna

57

Prešer, Ing.

02, 6740247

Hradilová

09

Prokešová

27

Cholevová

28

Pudichová, Ing.

51

Jakubková

48

Příhonský

34

Janíčková, Ing.

59

Řičánková

10

Jařabáčová, JUDr. 07 Salíková 32

Jergová

11

Schmejkalová

58

Kadlecová

50

Schubert

49

Kaňáková

21

Simon, Ing.

20

Karbulová

65

Slavíková

15

Kostelníková

46

Szotkowská

52

Kovárová

23

Šimková

11

Kovaříková

53

Škarková

54

Krištofová

42

Urban, Ing.

31

Lulková

29

Urbanová

24

Lyčková

53

Vavroš

13

Martincová

17, 6740243

Vavrušová

41

Matusz

40

Vltavská, Ing.

05, 6740250

Michný, Ing.

13

Vnenková

63

Mikulská 21 Vichánek 22

Telefonní seznam SBD NH podle oddělení

ASŘ

13

BOZP, PO

16

Bytové a členské oddělení

41, 42, 63

Bytové techničky

19, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 32, 59

Ceny, daně

54

Dispečink, sekr. výrob. náměstka

17, 18, 6740243, fax: 6740246

Dodavatelská údržba

37, 58

Doprava

31

Ekonomická informace

52, 65

Ekonomická náměstkyně

05, 6740250

Elektro

33, 60

Energetik

20

Jídelna

45

Materiálová účtárna

54

Měřidla

22, 23, 66

Mistr řemesel

34, 62

MTZ

21

Mzdová účtárna

53

Nájemné

47, 56

Ostraha majetku

38, 39

Plyn

30, 6740248

Pokladna, sekr. ekonom náměstka

46, 6740250

Pošta, družstevní vztahy, podatelna

15

Právní oddělení

07, 08, 09, 10

Předseda

14

Převody bytů 11

Ředitel

02, 6740247

Sekretariát ředitele

03, 6740247

Sklad

40

Technické oddělení

49, 50

Ústředna

57

Vedoucí údržby

31

Všeobecná účtárna

51

Výrobní náměstek

04, 6740249

Výrobní účtárna

51

Výtahy

35, 61, 6740245

Výtahy - servis, vyprošťování

0602 718504

Vyúčtování T, TUV, SV

48, 64

10. e-mailové adresy zaměstnanců družstva

ředitel družstva

preser@sbdnh.cz

ekonomická náměstkyně

vltavska@sbdnh.cz

výrobní náměstek

polomsky@sbdnh.cz

sekretariát ředitele

palicova@sbdnh.cz

předseda družstva

predseda@sbdnh.cz

představenstvo družstva

predstavenstvo@sbdnh.cz

podatelna

podatelna@sbdnh.cz

právní oddělení

pravni@sbdnh.cz, hradilova@sbdnh.cz

populova@sbdnh.cz, ricankova@sbdnh.cz

převody bytů

jergova@sbdnh.cz, simkova@sbdnh.cz

dispečink družstva

dispecink@sbdnh.cz, hrabec@sbdnh.cz

dodavatelská údržba

du@sbdnh.cz, achillesova@sbdnh.cz,

schmejkalova@sbdnh.cz

mat. tech. zásobování

mtz@sbdnh.cz, matusz@sbdnh.cz

barnosakova@sbdnh.cz

bytové techničky

janickova@sbdnh.cz

carbolova@sbdnh.cz
cholevova@sbdnh.cz
lulkova@sbdnh.cz
paprokova@sbdnh.cz
posova@sbdnh.cz
prokesova@sbdnh.cz
salikova@sbdnh.cz
urbanova@sbdnh.cz

měřidla

balusek@sbdnh.cz, vichanek@sbdnh.cz

energetika

kovarova@sbdnh.cz, simon@sbdnh.cz

doprava

urban@sbdnh.cz, kanakova@sbdnh.cz

investice

schubert@sbdnh.cz, fojtova@sbdnh.cz

kadlecova@sbdnh.cz

bytová a členská evidence

kristofova@sbdnh.cz, vavrusova@sbdnh.cz, vnenkova@sbdnh.cz

nájemné

barillova@sbdnh.cz, bartuselska@sbdnh.cz,

boganova@sbdnh.cz, polachova@sbdnh.cz

vyúčtování služeb

cedronova@sbdnh.cz

účtárna

karbulova@sbdnh.cz, nemcova@sbdnh.cz,

pudichova@sbdnh.cz, skarkova@sbdnh.cz

ceny a daně

mokrysova@sbdnh.cz

mzdová účtárna

kovarikova@sbdnh.cz, lyckova@sbdnh.cz

pokladna

kostelnikova@sbdnh.cz

ASŘ

michny@sbdnh.cz, vavros@sbdnh.cz

ostatní oddělení

sbdnh@sbdnh.cz

správce www stránek webmaster@sbdnh.cz

11. Úřední hodiny

pondělí 8:00 - 11:30 12:30 - 16:30
středa 8:00 - 11:30 12:30 - 15:00

Zástupci odborných středisek - plyn, elektro, výtahy, energetika, DÚ, mistři - jsou osobně přítomni pouze v pondělí od 13,00 do 16,30 hod. Mimo uvedené hodiny je možné příslušnou agendu vyřizovat na dispečinku družstva nebo prostřednictvím bytových techniček.

12. Návrh na osvětlení chodeb po jednotlivých patrech infraspínačem osvětlení

         Osvětlení chodeb panelových domů bylo instalováno tak, že zmáčknutím tlačítka schodišťového vypínače v kterémkoliv podlaží se rozsvítila svítidla na chodbách celého domu od přízemí do posledního podlaží. Tato skutečnost má návaznost na značnou spotřebu elektrické energie.

         Z těchto důvodů Vám předkládáme návrh opatření, kterým lze spotřebu el. energie účinně snížit. Jedná se o systém instalace pohyblivých čidel, pracujících na principu pasívní infračervené technologie, na každé podlaží domu. Tato čidla reagují na pohyb, to znamená, že se bez použití schodišťových vypínačů automaticky rozsvítí světlo na podlaží, kde je provoz, přičemž se nerozsvítí zbytečně ostatní podlaží. Infraspínač je dle dohody nastaven na konkrétní časový interval, po jeho uplynutí světlo automaticky zhasne.

         Dle typu domu se pravděpodobná návratnost investice pohybuje v rozmezí 3 - 5 let. Doposud jsme tento systém instalovali ve dvou domech a to s velice kladným ohlasem.

         Pokud Vás náš návrh zaujal, podrobnější informace o cenách a vlastním provedení Vám poskytne vedoucí střediska elektro p.Plaček - č. tel. 6763033.  

V Ostravě, 25.6.2001

 

 

Úvodní stránka ] Nahoru ]

Připomínky, komentáře a dotazy k těmto www stránkám směřujte na: palicova@sbdnh.cz
Copyright © 1999-2017 Stavební bytové družstvo Nová huť
Poslední aktualizace: 26.06.2017