Logo SBD NH        Červen 1998

Úvodní stránka
Nahoru

Obsah

  1. Usnesení ze shromáždění delegátů SBD NH konaného dne 21.5.1998
  2. Úklid společných prostor
  3. Povolování stavebních úprav - nosičů satelitních antén či jiných anténních systémů
  4. Plánované odstávky TUV
  5. Instalace termoventilů (TRV) a rozdělovačů topných nákladů (RTN)
  6. Udržování bytových vodoměrů v řádném provozuschopném stavu
  7. Úprava předpisu nájemného k 1.7.1998 - informace
  8. Havarijní služba
  9. Upozornění uživatelům bytů

1.

Usnesení ze shromáždění delegátů SBD NH konaného dne 21.5.1998

Shromáždění delegátů schválilo:

a) roční účetní závěrku za rok 1997
b) rozdělení hospodářského výsledku za r. 1997, tj. zisku, vytvořeného ve výši 826 335,65 Kč takto:
- část vytvořeného zisku ve výši 746 919,80 Kč převést do základního fondu bytového hospodářství
- část vytvořeného zisku ve výši 79 415,85 Kč převést do nedělitelného fondu družstva

 

2.

Úklid společných prostor

Na základě vyhlášky č. 85/97 Sb., o nájemném z bytů pořízených v družstevní bytové výstavbě a Vašich častých požadavků jsme vypracovali systém, který by měl umožnit (tam, kde již není zaveden jiný fungující způsob uklízení) svobodné rozhodnutí jednotlivců buď k provádění běžného úklidu společných prostor nebo v případě neprovádění hradit za sebe náklad na provedení úklidu jiným dohodnutým způsobem. Tento způsob by mohl být používán jak v případě svobodného rozhodnutí neuklízet společné prostory, tak i v případech, kdy nájemník sám dobrovolně neuklízí a kdy je nutné zajišťovat družstvem náhradní uklízení k tíži neuklízejícího nájemníka.

3.

Povolování stavebních úprav - nosičů satelitních antén či jiných anténních systémů

Na základě upozornění stavebních úřadů provedli naši zaměstnanci zjištění nájemníků, kteří provedli stavební úpravy, mezi něž také patří upevnění satelitních antén nebo jiných anténních zařízení na konstrukce staveb bez příslušných povolení stavebních úřadů. Ukotvení nosiče antény do obvodového pláště stavby či jiné stavební konstrukce jsou stavební úpravou - ve smyslu § 55 odst. 2 písm. b) zák. č. 50/76 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) v platném znění a stavebník je povinen před provedením tuto písemně ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu. Bez tohoto ohlášení je vybudované zařízení posuzováno jako nepovolená stavba a stavebník se vystavuje riziku uplatnění sankcí ze strany stavební policie.

Všichni nájemníci, kteří bez splnění zákonných požadavků anténní zařízení na bytové domy umístili, byli v uplynulých dnech vyzváni k jeho demontáži. Po provedené demontáži musí být všechny dotčené plochy a konstrukce uvedeny do původního stavu.

4.

Plánované odstávky TUV

Na základě oznámení ZTO a NH, a. s. bude v níže uvedených termínech přerušena dodávka teplé užitkové vody:

blok 2 - Nádražní ulice

29.6. - 12.7.1998

oblast Poruba

20.7. - 5.7.1998

oblast Zábřeh, Starý Zábřeh, Výškovice

10.8. - 15.8.1998

blok 905 - Pjanovova 25, 27

10.8. - 16.8.1998

oblast Hrabůvka, Bělský les

17.8. - 22.8.1998

bloky 822A, 823B - Pavlovova 23, 25

17.8. - 23.8.1998

5.

Instalace termoventilů (TRV) a rozdělovačů topných nákladů (RTN)

Již od poloviny roku 1997 realizujeme celkovou instalaci TRV ve všech domech a bytech SBD NH. Pro objasnění celkové problematiky uvádíme několik následujících informací.

Montáž TRV a RTN pro naše družstvo provádí tři firmy. Jsou to I.G.B. Holding a.s., TEMAS-KON spol. s r. o. a TECHEM spol. s r. o.

Celá činnost spojená s instalací TRV začíná podáním žádanky se specifikací na dispečink SBD NH. Následným předáním podkladů (výkresová dokumentace, kontaktní spojení na zástupce bloku, který bude nápomocen při zpřístupnění společných prostor v domě) pro zpracování projektové dokumentace k osazení celkové objektové regulace od napojovacího uzlu, přes stoupací potrubí až ke všem radiátorům v bytech a společných prostorách. Dodavatelská firma rovněž projednává vstupní parametry do domu s dodavatelem tepla ZTO nebo NH a.s. V průběhu těchto přípravných prací provádějí zástupci firmy prověření stávajících rozvodů a topných těles v daném objektu. Je to takzvaná pasportizace. Zde bychom Vás všechny požádali o co největší spolupráci a umožnění zpřístupnění Vašich bytů, ať může dojít k celkovému zhodnocení stávajících rozvodů ÚT. Mezi nejproblémovější místa patří garáže s ústředním topením a společné prostory, které si zabrali k užívání někteří nájemníci. Po provedené pasportizaci, zpracování projektu a soupisu materiálu předloží firma na SBD NH návrh smlouvy o dílo. S rozsahem a cenou této akce je vždy seznámen předseda výboru členské samosprávy daného domu. Průměrná cena v závislosti na velikosti domu, počtu bytů, velikosti bytů, typu TRV a typu RTN se pohybuje od 1 000,- Kč do 1 605,- Kč na topné těleso.

Před nástupem na konkrétní dům vyvěsí realizační firma vývěsky s oznámením o montáži ve společných prostorách. Navíc je o tomto informován každý nájemník letáčkem ve své poštovní schránce.

Montáže jednotlivých komponentů (TRV a RTN) provádějí jednotlivě specializovaní zaměstnanci, proto dojde k tomu, že nejprve je demontován stávající ventil ústředního topení a ten je nahrazen novým tělesem TRV s termohlavicí. V další části prací, například do hodiny, přijdou další zaměstnanci, kteří provádějí montáž RTN. Nosný element RTN je buď přišroubován k článkovým tělesům nebo bodově přivařen k deskovým radiátorům. Na nosné těleso je pak namontováno vlastní tělo RTN, které obsahuje buď odpařovací trubičky se stupnicí, krytem a plombou nebo tělo digitálního snímače s plombou.

Po takto provedených pracích v celém domě dojde k opětnému napuštění celého topného systému, v horních patrech se provede odvzdušnění potrubí. V průběhu těchto prací se doporučuje, aby nájemníci byli v bytech přítomni a nechali termoregulační hlavice otočeny na maximum tj. 5 nebo 6. Tento požadavek vyplývá z bezproblémového napuštění systému a v případě zjištění závady (kapající spoje) okamžité odstranění tohoto nedostatku.

V další části bychom Vás seznámili s funkcí TRV. Hlavní rozdíl TRV proti běžnému ventilu spočívá ve vybavení ventilu teplotním čidlem hlavice, které snímá teplotu okolního prostředí a otvírá nebo zavírá ventil (reguluje průtok topné vody do radiátoru). Nájemník si hlavici nastaví na požadovanou teplotu v místnosti od 5°C do 29°C (dovolí-li to výkon radiátoru a v závislosti na typu TRV viz dále). TRV poté zajišťuje plynulé udržování nastavené teploty a nedochází tak k zbytečnému přetápění místnosti. Termostatická hlavice "hlídá" teplotu místnosti, kterou jste si nastavili a pokud teplota klesne pod požadovanou hodnotu, otevře ventil. Když teplota místnosti stoupne nad požadovanou hodnotu, tak naopak ventil zavře.

Výhodou termoregulačních ventilů je skutečnost, že reaguje i na ostatní zdroje vytápění jako je sluneční záření do místnosti, vaření a pečení v kuchyni, žehlení apod., kdy při zachování zvolené teploty v místnosti zastaví ventil přívod topné vody do radiátoru, čímž se opět snižuje spotřeba draze placeného tepla.

Upozorňujeme Vás, že pro správnou funkci ventilu nesmí být omezen volný přístup proudícího vzduchu k čidlu různými kryty radiátorů, nábytkem, závěsy apod., neboť v tomto případě se v okolí čidla vytvoří mikroklima, na které ventil samozřejmě zareaguje tím, že se začne zavírat a radiátor přestane topit. Stav, kdy radiátor je zčásti chladný, je běžný provozní stav, kdy šetříte! Znamená to, že nastavená teplota v místnosti je dosažena a hlavice dává pokyn k uzavírání ventilu, neboli šetření. Pozor! Přechod od hýření teplem (25 - 26°C) k optimální a také zdravější teplotě 20 až 22°C bývá výrazný!

Instalací regulačních přístrojů (včetně regulátorů v suterénu) se může v soustavě ozývat "šum" protékající vody. (Evropská norma připouští "hluk" až do 20 dB!). Šum může souviset s obsahem vzduchu v topné vodě. Na horních radiátorech jsou proto instalovány automatické odvzdušňovací ventily - čepička musí být uvolněna pro únik vzduchu (pak ventil automaticky uzavírá, takže nedochází k úniku vody).

TRV automaticky šetří teplem z radiátorů, jestliže do místnosti svítí slunce, zapnete sporák, používáte žehličku, fén či jiné spotřebiče vydávající teplo. Pracujte s hlavicemi denně (odchod do zaměstnání, noční útlum apod.). Snížení teploty v místnosti o každý 1°C představuje úsporu nákladů 6%! Máte-li např. v pokoji místo 22°C teplotu 25°C, spotřebujete a zaplatíte cca o 18% více energie. Okna i dveře bytu si dle možností opatřete vhodným těsněním. Hospodárnost vytápění může být také nepříznivě ovlivněna dlouhodobým větráním, neboť v tomto případě dochází prouděním chladného vzduchu k ochlazování okolí ventilu, čímž je uměle ovlivněna jeho funkce a otopné těleso (radiátor) soustavně topí. Této situaci předejdete intenzívním krátkodobým větráním.

Vaše hospodárné používání TRV se určitě příznivě projeví na Vaší celkové spotřebě tepla, která je sledována měřičem spotřeby tepla osazeném na patě domu. Toto spotřebované množství tepla je rozhodující pro rozúčtování topných nákladů na jednotlivé domácnosti.

Případné čištění TRV provádějte pouze jemným mýdlovým přípravkem, nikdy rozpouštědly nebo ředidly. V období, kdy se netopí nechejte TRV o poloze plně otevřeno. Pokud je radiátor studený, zkontrolujte zda je hlavice otevřena a zda se vůbec topí. Pokud v topném období je venku zima a radiátor je i přesto chladný nebo topí jen jeho horní část, je nutné před nahlášením závady provést kontrolu teploty místnosti nejlépe teploměrem a porovnat ji s nastavenou hodnotou na hlavici termostatického ventilu. Pokud tyto hodnoty přibližně souhlasí, nejedná se o závadu!

V případě, že v topné sezóně bude topit jen část radiátoru blíže k ventilu, v místnosti bude chladno a i po nastavení hlavice termostatického ventilu na plno (červená značka) se radiátor neprohřeje alespoň v horní části celý, jedná se pravděpodobně o zavzdušnění radiátoru. Je nutné zastavit termostatický ventil (modrá značka) a pokusit se přes odvzdušňovací ventilek radiátor odvzdušnit, tak jak jsme byli zvyklí dříve. Pokud nemáme možnost odvzdušnění, je nutno tuto závadu nahlásit. V případě, že nejde zastavit termostatický ventil a těleso proti Vaší vůli stále topí, jedná se s největší pravděpodobností o nečistotu v sedle ventilu. Je nutno tuto závadu nahlásit.

V případě, že máte namontován automatický odvzdušňovací ventil a z jeho kloboučku začíná slzet voda, je nutno dotáhnout čepičku ve směru hodinových ručiček, počkat jeden den a čepičku povolit. Pokud bude i nadále slzet, čepičku opět dotáhnout a závadu nahlásit.

Provádíme instalaci dvou druhů TRV. Jeden typ je DANFOSS s paroplynovou náplní hlavic výrobek Dánsko, druhý je COMAP s kapalinovým čidlem výrobek Francie.

Teplotu v místnosti lze volit nastavením hlavice na požadovaný stupeň.

Hlavice DANFOSS - orientační hodnoty:

I  

-  

14o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

II  

-  

17o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

III  

-  

20o C

IV  

-  

23o C

max  

-  

26o C  

(podmíněno dostatkem tepla od dodavatele)

 

Hlavice COMAP - orientační hodnoty:

1  

-  

11o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

2  

-  

16o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

3  

-  

20o C

4  

-  

24o C

5  

-  

letní pozice

 

Hlavice COMAP SENSO - orientační hodnoty:

1  

-  

14o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

2  

-  

18o C  

(lze očekávat výskyt plísní)

3  

-  

22o C

4  

-  

26o C

5  

-  

29o C  

(podmíněno dostatkem tepla od dodavatele)

Dalším důležitým prvkem jsou rozdělovače topných nákladů (RTN). Tato oblast je vysoce specializována, a proto každá realizační firma má své léty ověřené výrobky.

Firma I.G.B. Holding montuje odpařovací indikátory tepla BRUNATA RMK-87.

Základní těleso (pouzdro) je z hliníkové slitiny s identifikačním číslem a je pevně přifixováno k tělesu ústředního topení. V tělese indikátoru je umístěna skleněná kapilára s vnitřním průměrem 2 mm naplněna hygienicky nezávadnou odpařovací kapalinou, jejíž postupný úbytek je přímo úměrný teplotě a době vytápění místnosti radiátorem. Součástí RTN je taktéž stupnice, která již charakterizuje typ dané místnosti, ve které je umístěná. Při provádění odečtů k 31.12. daného roku provede odečítatel odečet indikátoru, hodnotu vepíše do protokolu, který Vám předloží k podpisu, uzavře odečtenou kapiláru, přesune ji do levého okénka (pro Vaši celoroční kontrolu) a vpravo umístí kapiláru jiné barvy pro nové období, nasadí kryt a celý RTN opět zaplombuje.

Firma TEMAS-KON spol. s r. o. instaluje RTN 02 - Metra Šumperk.

Konstrukce indikátoru je navržena dle DIN 4713 díl 2 pro jednotnou stupnici. Indikátor RTN 02 se skládá ze základní desky, sestavy krytů, ukazatele, ampule s měřící kapalinou a plomby. RTN 02 pracuje na odpařovacím principu. Dochází zde k převádění tepla z otopného tělesa na ampuli s měřící kapalinou, k jejímu odpařování a tím ke změně objemu této kapaliny. Při provádění odečtu k 31.12. daného roku odečítatel odečte skutečnou hodnotu odparu, zapíše do protokolu a nechá Vám podepsat. Stará ampule je z RTN vyjmuta a nahrazena novou s jinou barvou kapaliny. Je nutno si zkontrolovat odečtenou a zapsanou hodnotu. Pozdější reklamace nejsou již možné.

Uvedená firma navíc montuje ještě indikátory SONTEX 501, který má nastaven mikroprocesor (digitální RTN). Je vybaven hodinami, kalendářem a vnitřní pamětí, ve které je uschováno 21 posledních naměřených měsíčních hodnot spotřeby tepla. Přístroj sám rozlišuje letní a zimní období.

Firma TECHEM spol. s r. o. montuje RTN s označením TECHEM V 93. Tento RTN je obdobné koncepce a postupem odečtu jako BRUNATA RMK-87, s tím rozdílem, že používá nikoliv kapiláru, ale skleněnou trubičku o vnitřním průměru 5 mm. Druhý rozdělovač je EHKV 90 electronic Techem. Tento je obdobné koncepce jako SONTEX.

Všechny typy RTN mají zohledněn ve své konstrukci nebo vyhodnocení zimní provoz i letní provoz včetně běžného letní odparu.

Zohlednění jednotlivých místností je zakódováno buď přímo v RTN (typ stupnice u odpařovacích, zadávací podmínky přímo v digitálním) nebo je toto ošetřeno při počítačovém zpracování odečtených dat.

Důležité je vždy při odečtu si překontrolovat, zda údaje RTN na radiátoru odpovídají hodnotám zapsaným v odečtovém formuláři, který pak podepíšete.

Mezi zohledňující podmínky patří: orientace ke světovým stranám, typ radiátoru, velikost a výkon radiátoru, umístění místnosti v objektu (nad suterénem, pod střechou).

Odečtené a zpracované hodnoty RTN pro jednotlivé byty zpracují uvedené firmy, které jsou pro tuto část odbornými garanty. Každý byt má tímto určenu jednu hodnotu tzv. přepočtené dílky, dle kterých je provedeno vyúčtování měřené topné sezóny.

Způsob vyúčtování byl uveden ve Zpravodaji z prosince 1997.

6.

Udržování bytových vodoměrů v řádném provozuschopném stavu

I když jsme již tyto informace podali ve Zpravodajích uplynulých let, jsme nuceni z důvodu nedostatečného respektování požadavků jednotlivými nájemníky se k této problematice vrátit.

Metrologický zákon č. 505/90, výměr Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví č. M - 106/97 ze dne 7.10.1997 č.j. 1029/97/20 o stanovených měřidlech podléhajících povinnému ověřování stanovuje dobu platnosti ověření položkou 1.4.11 měřiče proteklého množství studené vody na dobu 6 roků a teplé vody na dobu 4 roků.

Dle tohoto výměru a výše uvedeného zákona je nutné provedení nového ověření měřidla TUV po uplynutí uvedených let.

Akce bude prováděna výměnným způsobem, kdy stávající vodoměr bude nahrazen jiným.

Výměny vodoměrů budou včas oznámeny vývěskou ve vchodu a při prvním nezpřístupnění budou tito uživatelé vyzváni ke zpřístupnění dopisem v náhradním termínu.

Podle zákona č. 267/94 Sb. je nájemce povinen umožnit provedení údržby zařízení a poskytnout majiteli nebo správci přístup k dalším technickým zařízením, pokud jsou součástí bytu a patří pronajímateli.

Neprovedením výměny nebo neprovedením přecejchování jsou hodnoty na měřidlech zpochybnitelné a nevěrohodné, a proto v případě nemožnosti provedení z viny uživatele bytu (případně vlastníka) může být podle zák. č. 245/95, §7, odst. 8. účtována spotřební složka neměřených odběrů připadajících na 1 m2 podlahové plochy bytu až o 300% vyšší, než je průměrná hodnota spotřební složky se spotřebou měřenou.

Představenstvo SBD NH na své schůzi konané dne 18.11.97 přijalo sankční opatření v tomto znění: neumožní-li uživatel namontování popř. výměnu (přecejchování) vodoměrů přes výzvu družstva nebo řádný odečet (např. potvrzení správnosti odečtu), bude mu účtována průměrná spotřeba bloku a pokuta 2000,- Kč za každé měřidlo.

Pokud uživatel bytu nezpřístupní byt ani v náhradním termínu, budou mu účtovány veškeré náklady spojené se zajištěním výměny vodoměru (doprava, práce, materiál).

Vyúčtování spotřeby TUV v těchto případech bude provedeno dle pravidel uveřejněných ve Zpravodaji z prosince 1997.

Na níže uvedených blocích budou provedeny výměny vodoměrů TUV nebo SV:

- v termínu 30.6. - 30.10.1998:

2, 13, 148, 309, 604, 623, 625, 626, 627, 628, 629, 645, 667, 669, 688, 689, 690, 691, 693/3, 695, 699/1, 699/2, 905, 953, 955/1, 959, 970, 1310, 1507, 1508, 1510, 1605

- v termínu 15.2. - 30.10.1999:

7p, 10, 11, 12, 14b, D 20, 24, 26, 33, 49, 49a, 100, 101, 102, 103, 122, 123, 134, 150, 301, 305, 306, 313, 316, 317, 318, 319, 320, 321, 322, 323, 335, 339, 600, 601, 602, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613, 614, 615,, 617, 619, 621, 622, 637, 643, 644, 649, 654/6, 658, 660, 662, 680/1, 680/2, 681/1, 681/2, 681/4, 682/1, 682/2, 682/3, 687/2, 697/1, 697/2, 697/3, 697/4, 678, 699/3, 699/4, 699/5, 699/6, 710, 726, 814, 817 K, 818 L, 819 M, 820 N, 821 O, 823 B, 902, 903, 904, 915, 918, 919, 920, 921, 928, 929, 932, 933, 934, 935, 941, 943, 945, 947, 950/1, 950/2, 950/3, 951, 952, 955/2-5, 956, 958, 963, 965, 966, 969, 971, 972, 973, 974, 975/1-3, 975/4,5, 976/1-2, 976/3-5, 977/1,2, 977/3,4, 978, 990, 994, 995, 997, 1202, 1203, 1204, 1304, 1305, 1309

7.

Úprava předpisu nájemného k 1.7.1998 - informace

K 1.7.1998 dochází u některých bloků k úpravě předpisu nájemného, a to v položce "náklady na opravy a údržbu". Družstvo přistoupilo k této úpravě na základě:

1. stavu rezervy k 30.4.1998 a předpokládaného vývoje tvorby a čerpání v r. 1998 a 1999
2. výše předpokládaných nákladů na opravy v r. 1998, 1999 a 2000
3. nedostatku prostředků v rezervě na opravy (záporný zůstatek v rezervě).

Další úpravy jednotlivých položek předpisu nájemného a zálohových plateb na služby spojené s bydlením provede družstvo k 1.1.1999 podle výše předpokládaných nákladů pro příští rok.

8.

Havarijní služba

Od 1.1.1998 zajišťuje havarijní službu pro členy našeho stavebního bytového družstva firma COME Elektromontáže, spol. s r. o. a to v profesích voda, plyn, topení a elektro. Upozorňujeme Vás na změnu telefonních čísel.

V pracovní dny od 6.00 do 16.00 hod.: 624 11 05 / kl. 21
624 11 06 / kl. 21
624 11 08 / kl. 21
624 25 59 / kl. 21
Nepřetržitě včetně svátků: 0602 513 156
0602 513 157

Upozorňujeme na skutečnost, že se také objevují na našich domech reklamní letáčky s telefonním číslem havarijní služby, která není s družstvem smluvně dohodnuta. Čísla na letáčcích je nutné porovnat s výše uvedenými telefonními čísly.

9.

Upozornění uživatelům bytů

Žádáme uživatele bytů, aby před odjezdem na dovolenou, resp. v případě dlouhodobější nepřítomnosti v bytě uzavřeli ventily studené i teplé užitkové vody, aby nedošlo k případnému vytopení bytu v důsledku poruchy na vodovodním zařízení.

 

V Ostravě, 22.6.1998

 

 

Úvodní stránka ] Nahoru ]

Připomínky, komentáře a dotazy k těmto www stránkám směřujte na: palicova@sbdnh.cz
Copyright © 1999-2017 Stavební bytové družstvo Nová huť
Poslední aktualizace: 26.06.2017