Logo SBD NH        Revize, zkoušky

Úvodní stránka
Nahoru
Revize - plyn
Revize - elektro
Revize - výtahy
Požární ochrana

 

Zde naleznete obecné informace o zákonných normách, na jejichž základě jsou prováděny kontroly, zkoušky a revize technických zařízení. Zároveň připojujeme originální znění některých paragrafů. Na samostatných stránkách pak uvádíme výběry ze zákonných norem týkajících se jednotlivých oblastí - plyn, elektro, výtahy, požární ochrana.

horizontal rule

Zákon 65/1965, v pozdějším znění až po zákon 287/1995

(Zákoník práce)

Tento zákon říká, že mezi zákonné povinnosti zaměstnavatelů, podnikatelů, ale i fyzických osob, které samy podnikají, ale nikoho nezaměstnávají, patří dle §133/m provádění pravidelných kontrol a revizí stavu technických zařízení a plnění úkolů stanovených právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti technických zařízení. Plnění těchto úkolů se zajišťuje podle zvláštních předpisů a podle potřeby kvalifikovanými osobami.

Takovými předpisy mohou být např. normy ČSN, nařízení vlády a státních orgánů apod. Kvalifikovanými osobami v této oblasti jsou pak kontrolní a revizní technici či kontrolní a revizní organizace a podnikatelé s příslušným oprávněním k činnosti.

Dle §136, §138 a zvláštních předpisů je dozorem nad dodržováním těchto bezpečnostních povinností pověřen odborový orgán, resp. Státní odborný dozor nad bezpečností a ochranou zdraví při práci (zákon 174/1968 až po 47/1994), v tomto případě Český úřad bezpečnosti práce se svými inspektoráty a orgány v České republice.

§133/b dále ukládá, že technická zařízení se mohou uvádět do provozu a provozovat tehdy, když odpovídají požadavkům bezpečnosti. Technický stav se ověřuje pravidelnými kontrolami a revizemi, za což odpovídají všichni pracovníci na všech stupních řízení v rozsahu svých funkcí, tedy i pracovník samostatně podnikající bez dalších zaměstnanců.

horizontal rule

Zákon o Státním odborném dozoru nad BOZP

Inspektoři mohou ukládat za porušení předpisů k zajištění BOZP zaměstnancům pokutu až do výše trojnásobku jejich průměrného výdělku, právnickým a fyzickým osobám pokutu až do výše 500.000,- Kč. Za nedodržení nově stanoveného termínu k provedení nápravy lze zvýšit původní pokutu až o 100%.

horizontal rule

Zákon 65/1965 Sb. ve znění pozdějších předpisů

Zákoník práce (vybrané paragrafy)

HLAVA PÁTÁ

BEZPEČNOST A OCHRANA ZDRAVÍ PŘI PRÁCI

§ 132

(1) Péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci a stálé zlepšování pracovních podmínek je rovnocennou a neoddělitelnou součástí plnění výrobních a pracovních úkolů.

(2) Znalost předpisů k zajištění bezpečnosti práce, bezpečnosti technických zařízení a ochrany zdraví při práci je nedílnou a trvalou součástí kvalifikačních předpokladů.

§ 133

Úkoly zaměstnavatele

(1) Zaměstnavatelé jsou v rozsahu své působnosti povinni soustavně vytvářet podmínky pro bezpečnou a zdraví neohrožující práci v souladu s předpisy o bezpečnosti práce, bezpečnosti technických zařízení a o ochraně zdraví při práci.

Zejména jsou povinni:

a) vyhledávat, posuzovat a hodnotit rizika možného ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců, informovat o nich zaměstnance a činit opatření k jejich ochraně,

b) uvádět do provozu a provozovat stroje, zařízení a provozní prostory a zavádět technologické postupy odpovídající požadavkům bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,

c) zřizovat, udržovat a zlepšovat potřebná ochranná zařízení,

f) seznamovat zaměstnance s právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti práce, bezpečnosti technických zařízení a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich kvalifikační předpoklady pro výkon práce, pravidelně ověřovat znalosti těchto předpisů a vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování,

g) pravidelně kontrolovat úroveň péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci, stav technické prevence, dodržování zásad bezpečnosti práce a odstraňovat zjištěné závady, jakož i příčiny poruch a havárií technických zařízení,

h) bezodkladně zjišťovat a odstraňovat příčiny pracovních úrazů a nemocí z povolání, vést jejich evidenci a oznamovat je příslušným orgánům a provádět opatření potřebná k nápravě,

k) uplatňovat požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci také při sjednávání dovozu strojů, zařízení, nástrojů, technologií a materiálů,

l) organizovat nejméně jednou v roce prověrky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na všech pracovištích a zařízeních zaměstnavatele v dohodě s příslušným odborovým orgánem, zjištěné nedostatky odstraňovat a potřebná opatření investičního charakteru plánovat a zahrnovat do kolektivních smluv,

m) k zajištění bezpečnosti a bezporuchovosti provozu provádět pravidelné kontroly a revize stavu technických zařízení a plnit další úkoly stanovené právními a ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti práce, bezpečnosti technických zařízení a ochrany zdraví při práci jako nedílnou součást preventivní údržby; plnění těchto úkolů zaměstnavatel zajišťuje v případech stanovených zvláštními předpisy nebo podle potřeby kvalifikovanými osobami,

o) pro zaměstnance se změněnou pracovní schopností zajišťovat na svůj náklad technickými a organizačními opatřeními zejména potřebnou úpravu pracovních podmínek, úpravu pracovišť, zřízení chráněných dílen, zaškolení nebo zaučení těchto zaměstnanců a zvyšování jejich kvalifikace při výkonu jejich pravidelného zaměstnání.

(2) Zaměstnavatelé jsou povinni poskytovat zaměstnancům, u nichž to vyžaduje ochrana jejich života a zdraví nebo ochrana života a zdraví fyzických osob, podle pracovněprávních předpisů k bezplatnému používání potřebné osobní ochranné pracovní prostředky a mycí, čistící a dezinfekční prostředky, popřípadě též ochranné nápoje a specifické účinné doplňky stravy; zaměstnancům v prostředí, v němž oděv nebo obuv podléhá při práci mimořádnému opotřebení nebo znečištění, poskytuje zaměstnavatel jako osobní ochranné pracovní prostředky též pracovní oděv nebo obuv. Zaměstnavatel je povinen udržovat osobní ochranné pracovní prostředky v použivatelném stavu, kontrolovat jejich používání a zabezpečovat řádné hospodaření s nimi. Poskytování osobních ochranných prostředků nesmí zaměstnavatel nahrazovat finančním plněním.

(4) Za plnění úkolů zaměstnavatele v péči o bezpečnost a ochranu zdraví při práci odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu svých funkcí. Tyto úkoly jsou rovnocennou a neoddělitelnou součástí jejích pracovních povinností.

(5) Povinnost zaměstnavatele všestranně pečovat o bezpečnost a ochranu zdraví při práci se vztahuje na všechny osoby, které se s jeho vědomím zdržují na jejích pracovištích.

(6) Plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci více zaměstnavatelů, jsou tito zaměstnavatelé povinni zajišťovat koordinovaný postup pro zabezpečení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

(7) Veškeré náklady spojené se zajišťováním bezpečnosti a ochrany zdraví při práci hradí zaměstnavatel.

horizontal rule

Zákon 396/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů

Zákon o státním odborném dozoru (vybrané paragrafy)

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

§6

(2) Orgány státního odborného dozoru jsou dále oprávněny

  1. ukládat pracovníkům organizací a podnikajících fyzických osob, kteří svým zaviněním porušili závažné povinnosti, vyplývající z předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a z předpisů stanovících pracovní podmínky, nebo zatajili skutečnosti důležité pro výkon dozoru, pokutu až do částky rovnající se trojnásobku jejich průměrného měsíčního výdělku
  2. ukládat organizacím a podnikajícím fyzickým osobám za porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a předpisů stanovících pracovní podmínky pokutu až do částky 500 000 Kč; za nedodržení nově stanoveného termínu k provedení nápravy zvýšit původně určenou pokutu až o 100 %.

 

 

 

Úvodní stránka ] Nahoru ] Revize - plyn ] Revize - elektro ] Revize - výtahy ] Požární ochrana ]

Připomínky, komentáře a dotazy k těmto www stránkám směřujte na: palicova@sbdnh.cz
Copyright © 1999-2017 Stavební bytové družstvo Nová huť
Poslední aktualizace: 26.06.2017